Како да направите чаши за весници

хартиени чинии

La ракотворби Изгледа многу далеку за обожавателите, но не е така, понекогаш со многу достапни материјали и многу едноставни техники можете да создадете рачно изработени парчиња до декор со кои ќе ги изненадите сите. Овој пат ви носам чекор по чекор да создадете чинии за весници.

Материјали

Да се ​​создаде чинии за весници ќе ви треба следново материјали:

 • Сад што ќе служи како калап
 • Хартија за дневник
 • Силиконски пиштол
 • Бел лепак
 • Тоалетна хартија
 • Сликање
 • Четка

Чекор по чекор

El процес на елаборација да се создаде чинии за весници Многу е едноставно, но мислам дека со следново видео-упатство можете да ги видите сите детали за чекор по чекор и ќе го разбереш подобро. Откако ќе го видите, ќе ја продолжиме постапката.

Чекор 1: Подгответе го весникот

Исечете ја хартијата хоризонтално, како што можете да видите на видеото. Завртете ги лентите како сладок корен или жица.

лента хартија

Чекор 2: креирајте го садот

Започнете од долниот дел со создавање на рамно тркало со ленти од весник што сте ги подготвиле во претходниот чекор. Одете лепејќи ги со силикон во пиштол и следете го садот што сте го избрале од калапот.

креирајте сад сад надвор

Чекор 3: зајакнете го садот

Подгответе мешавина од бел лепак и вода во еднакви делови. Со четка, раширете ја смесата околу садот и залепете парчиња тоалетна хартија. Кога ќе ги залепите, повторно нанесете ја смесата на тоалетна хартија за да се запечатат добро.

сад за покривање сад за тоалетна хартија

Оставете го да се исуши целосно и ќе видите како е засилен, посилно и без празнини.

Чекор 4: насликајте и декорирајте

Овој дел е веќе многу личен. Тоа зависи од вашите вкусови, каде сакате да го поставите, ако сакате да го дадете некому. Поради оваа причина, ви покажувам како е со три различни опции:

 • Насликајте го со која било боја на база на вода, како што се акрилик или течен темпера.
 • Насликајте го со боја на камен ефект, кој има песочен финиш совршен за рустикални чинии.
 • Лак со мат завршетоци и исто така со сјајни завршетоци.

хартиени чинии празен сад

И ќе го имате своето чинии со новинарска хартија. Како планирате да ги украсите?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.