Чорапи за костуми за вештерки

хулахопки

Доаѓа Ноќта на вештерките, а за неколку дена ќе бараме костум да носиме или идеја да го направиме тоа сами ... Без сомнение: костумот направен од самите себе има уште еден шарм ... Денес ви покажуваме како трансформација на хулахопки во чорапи за костум на вештерки.

Со неколку едноставни чекори и со материјали што ги имаме дома можеме да направиме неколку чорапи за вештерки. Во зависност од боите што ги ставаме, тоа ќе биде еден или друг начин. Во мојот случај тоа ќе биде типично зелено порибување со црни ленти, за многу убав костум на вештерки Пируја.

Материјал за изработка на чорапи за вештерки:

чорапи-материјали

 1. Стари хеланки.
 2. Лента за маскирање.
 3. Црн акрилик.
 4. Четка
 5. Пластична кеса.
 6. Ножици

Процес за изработка на костумски чорапи

процес-медиуми

 

Првото нешто што треба да направите е нека бидат подготвени сите материјали. Торбата треба да биде голема и дека чорапите добро се вклопуваат за да можат да ги обојат без проблеми.

 1. Започнуваме со исечете ги хулахопките до мерката што ја сакате, тогаш пластичната кеса е продолжена и мора место на иста висина двата чорапи. Така што лентите што ќе ги насликаме се порамнети.
 2. Тогаш залепете ја лентата за маскирање, држејќи ги чорапите до торбата правејќи ленти.
 3. По боја со четка и акрилик го насликаат видливиот простор на чорапите. Во мојот случај го имам насликано во црно над зелените чорапи. Следното е најтешко: нека се исуши бојата (Не ви се случува на вас кои сакате сè веднаш, за мене тоа се случува !!!).
 4. Штом бојата се исуши, морате отстранете ја лентата за маскирање и подготвени !!! Веќе имаме неколку чорапи за костумот за вештерки Пируја !!!. Можеме да уживаме само во нашиот костум направен од самите нас.

Се надевам дека ви се допадна оваа самодоверба и дека ја применивте во пракса !!! И, ако тоа било случај, веќе знаете дека можете да споделувате, да лајкувате и да коментирате.

До следниот пат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.