Помпон и глинено чудовиште чекор по чекор и без шиење

Во ова туториал Јас ве учам да создадете А. чудовиште пом пом y полимерна глина. Тие се многу убави и имаме илјадници можности да ги дизајнираме.

Материјали

Да го сториме чудовиште пом пом ќе ви треба следново материјали:

 • Обоени помпони
 • Полимерна глина
 • Пиштол за лепило
 • Ролер
 • Глинест нож и удар
 • Топки од мушка
 • Акрилна боја
 • Четки

Чекор по чекор

Во следното видео-упатство Јас ве учам да создавате чудовиште пом пом што сте го виделе на насловната страница. Можете да го направите истото или да изберете бои и форми што сакате да ги направите, но видеото ќе ви послужи како водич направи го сам.

Ајде накратко да ги разгледаме чекори што треба да го следите за да создадете своја чудовиште пом пом, за ова започнуваме со различни делови од телото:

Cara

 1. Измазнете ја светло жолтата глина и исечете правоаголник.
 2. Означете ги дупките за очи и уште неколку дупки за детали.
 3. Направете две капки со белата глина и залепете ги на дното на правоаголникот за да ги додадете ноктите.
 4. Користете акрилна боја потемна од бојата на кожата, насликајте ги рабовите и деталите, размачкајте ги со прстот.

Нозете

 1. Свртете две жолти топчиња по центарот со прстот за да создадете „кикирики“.
 2. Исцедете ги да ги скратите и израмните рамно.
 3. Обележете неколку линии за да ги создадете линиите на стапалата.
 4. Направете три топчиња за нога за лице и лепете ги како прсти.
 5. Обојте ги деталите со акрилна боја како што сте направиле на лицето.

Лазо

За да ја направите јамката, ве оставам чекор по чекор што сигурно ќе ви помогне, покрај видеото од ова упатство. Во него ве учам два начина на врзување, едната е онаа што сте ја виделе на видеото, а другата е малку потешка, но е поубава. Вие избирате.

Ако вашата глина е исушена на воздух, почекајте да се исуши, ако е печена, зацврстете ја во рерна следејќи ги упатствата на производителот.

Кога ќе ги завршите сите делови, лепете ги помпоните заедно и спојте ги сите форми од глина на телото со силикон. Не заборавајте да ги додадете очите со монистра, и ќе ги завршите вашите чудовиште пом пом.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.