Чудовиште со чаши со јајца

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе видиме како направи го ова смешно чудовиште со картони со јајца. Тоа е совршен занает да се прави со најмалите во куќата, а потоа да се игра со чудовиштата што ги направивме.

Дали сакате да знаете како можете да го направите тоа?

Материјали што ќе треба да го направиме нашето чудовиште со чаша со јајца

 • Картон чаша со јајца
 • Картон
 • Тијарес
 • Лепак
 • Секач
 • Ознака на бојата што најмногу сакаме да го насликаме телото на чудовиштето
 • Занаетчиски очи, сè што сакате

Рацете на занает

 1. Првото нешто што ќе направиме е исечете ја дупката во чашите со јајца да се добијат два еднакви делови што ќе го формираат телото на чудовиштето. Сечењето ќе се обидеме да го направиме што е можно порамно, за подоцна да можеме да ги залепиме двата дела без проблем. Ако сè уште ни е тешко да ги залепиме, секогаш можеме да направиме неколку јазичиња со картон за да ги споиме двата дела одвнатре и да дадеме поголема поддршка.
 2. Ние ја насликаме надворешноста на чашите со јајца. Секој дел можете да го насликате во боја или само да насликате еден од деловите.

 1. Со картон ќе направете детали за чудовиштето, како што се: зашивки, коса, или што и да посакаме. Во овој случај, ние ќе залепиме неколку песјаци во чашата со јајца, кои ќе бидат во внатрешноста на чудовиштето. За да додадеме коса, можеме да користиме и размачкана волна.
 2. Конечно ќе ги залепиме двата дела од чашата со јајца и ќе додадеме око или сè што сакате. Можеме да користиме и очи со различна големина за да му дадеме поинаков допир.

 1. Добриот дел е тоа можеме да го прилагодиме нашето чудовиште сè што сакаме. Така, можеме да создадеме колку што сакаме чудовишта. Различни бои, различни детали во врска со забите, очите, косата итн.

И подготвени! Ние веќе го направивме нашето чудовиште и подготвени да играме со него.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.