Шише украсено со јажиња и волна

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе видиме како им даде втор живот на оние стаклени шишиња што ги имаме дома и претворете ги во вазни, вазни или што и да ми текне, украсувајќи ги со јажиња и волна. Тоа е добар начин повторно да се користат оние шишиња кои имаат посебни форми и даваат уникатен шмек на нашиот дом.

Дали сакате да видите како можете да ги направите?

Материјали што ќе ни требаат за украсување на нашите стаклени шишиња

 • Стаклено шише, во зависност од тоа за што сакате да го користите подоцна, едната или другата големина е подобра.
 • Низи со различна дебелина
 • Волна од различни бои
 • Силен лепак како топол силикон
 • Тијарес

Рацете на занает

 1. Првиот е добро исчистете го шишето и однатре и однадвор. Откако ќе бидат покриени со јажиња и волна, ништо не се случува ако остане лепак или етикета. Се разбира, колку помалку има, толку подобро.
 2. Се додека имаме чисто и суво шише, можеме започнете да размислувате за тоа како сакаме да ја дизајнираме декорацијата. Постојат многу опции, ние едноставно можеме да започнеме да го украсуваме со ликвидација на различни видови предива и јажиња, алтернативно, да се определиме само за јажиња со различна боја или само за волна од различни бои. Ние исто така можеме да направиме дизајни што ги менуваат областите на директно јаже или волна и области во цик-цак. Фантазијата ќе биде вашиот најдобар сојузник за изработка на дизајнот, можете да ги обележите различните украсени области со постојан маркер на шишето за да знаете кога да ја смените бојата или каде ќе оди дизајнот.
 3. Откако ќе избереме што сакаме да правиме, време е да започнеме да го правиме тоа. Beе навиваме јажиња и волна од основата на шишето, фиксирајќи ги со малку врел силикон на секои неколку сантиметри и со тоа проверете дали нашиот дизајн ќе остане цврст.

И подготвени!

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)