Што е decoupage

Декупаж има свое потекло уште во XNUMX век во Фиренца, Италија. Иако има сведоштва за постари предмети во Кина и Јапонија, каде што имале развиено лепила од растително и животинско потекло. Тие користеле декоративни техники комбинирајќи хартии за украсување мебел, слики и други предмети од домаќинството.

Денес decoupage стана една од најпосакуваните техники за украсување на сите видови предмети на кои сакаме да им дадеме гроздобер и софистициран допир.

Декупаж се состои од избор и отсекување на хартија со шара и нивно хармонично комбинирање на предметниот предмет, потоа се лепат и се нанесуваат заштитни лакови.

Видовите хартија што се користат варираат според неговата употреба, многу е вообичаено да се користат салфетки. За да го направите ова, слоевите се прошируваат и одделуваат со користење само на оној со цртежот и фрлање на другите. Исто така се користат оризова хартија и воопшто други видови на фина хартија.

техника на декупажа

Пред техниката на декупажа, предметот мора да биде подготвен, на пример, ако е направен од дрво, мора да се изшкурка и слоеви на боја. После тоа, парчињата хартија се нанесуваат додека не се добие посакуваната комбинација и, конечно, ќе се дадат неколку слоеви лак сè додека сè не се поправи.

украсена кутија со декупаж

Добра работа за декупажа е оној елегантен и убав дизајн во кој, покрај допирот и видот, сите негови елементи се интегрирани, односно не можете да го допрете предметот и да ги забележите слоевите хартија, но мора да постигнете еднаквост на неговиот површина.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.