Како да направите дрвја од јаже и црн грав за Божиќ

украсни дрвја

Во ова туториал Јас ќе ве научам како да креирате некои украси јажиња и црн грав став Божиќ. Willе изгледаат одлично на маса, на полица или ако ги направите доста големи на подот ќе привлечат големо внимание.

Материјали

Да го сториме украсно новогодишно дрво ќе ви треба следново материјали:

 • Конус од стиропор или картон
 • Јаже од јута
 • Силиконски ладен или спреј
 • Црн грав
 • Пурпурин

Чекор по чекор

Овој занает е многу лесно. Треба да започнете со покривање на дрвото со јаже и потоа ја правиш декорацијата по ваш вкус со широк грав.

Во следното видео-упатство Јас ти го покажувам чекор по чекор детално за да можете сами да ги направите дрвјата јаже и црниот грав.

Како што можете да видите, да се создаде јажиња и црн грав мора да работиш малку имагинација. Имате илјадници дизајни, бидејќи можете да создадете различни цртежи со гравот.

Ајде да го прегледаме чекори што треба да се следат да се создаде вашиот украсно дрво и така можеш направи си лесно

 1. Опкружете го целиот конус со јаже од јута, прицврстувајќи го со ладен силикон или пиштол силикон.
 2. Залепете ги црните зрна со врелиот силикон каде сакате, создавајќи шема од горе надолу.
 3. Опкружете го целиот цртеж што штотуку го направивте со гравот со силикон. Можете да користите блескав силикон или да го залепите сјајот потоа.
 4. Без да оставите силиконот да се исуши, нанесете сјај на него и добро протресете го дрвото така што вишокот ќе падне.
 5. За да продолжите со украсување, можете да нанесете круг со изобилство силикон и да го залепите гравот во центарот, така што силиконот да излезе од рабовите.
 6. Нанесете и сјај таму.
 7. Користете чиста четка за сликање или четка, извадете го целиот лабав сјај од дрвото.

И ова ќе биде резултат.

украсно дрво новогодишна елка

Запомнете дека можете да користите и наут, зрна кафе, леќа ... и исто така имате многу бои на сјај за избор.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.