Лесно јапонско врзување - чекор по чекор

Денес ќе видиме како да се направи лесно јапонско врзување чекор по чекор. Јапонското врзување е вид на видливо врзување, каде што можете да ја видите нишката со која се прикачени листовите и навлаките. Може да се направи со три, пет, седум или девет, во зависност од тоа колку е голема тетратката, секогаш во непарен број. Ајде да одиме чекор по чекор.

Материјали:

 • Навлаки и чаршави за врзување.
 • Јаже, кабел, волна, конец.
 • Игла од волна. (Тој е со поголема големина, така што конецот може да се вметне низ дупката).
 • Панч
 • Ножици
 • Лепак

Процес за олеснување на јапонското врзување:

 • Започнете со обележување на три точки на маргината на капачињата. Држете ги капаците и лисјата со две клешти за да не се помрднат.
 • Со перфораторот направете ги трите дупки каде што беше обележано. (Ако не можете да го направите тоа одеднаш, гледате како ги одделуваат листовите и навлаките на делови. Потоа држете сè со пинцетата за да започнете да се врзувате).

 • Поминете го јажето низ иглата на предивотоОставете доволно предиво за да не паѓате на кратко кога станува збор за правење јазол за прекинување. (Знаете, подобро отколку да не недостасувате).
 • Започнете да поминувате од задниот дел низ централната дупка со игла навојна.

 • Потоа поминете низ првата дупка, од напред назад.
 • Повторно поминете ја иглата низ истата дупка. Исто така од напред кон назад. Погледни во сликата.

 • Врати се назад до дупката во центарот и ја поминува иглата од назад кон напред.
 • Повторете го истото дејство. Погледни во сликата.

 • Сега поминете ја иглата низ последната дупка напред назад
 • И повторете повторно. Се водат секој пат, така што тоа е сигурно и цврсто.

 • Превртете ја тетратката и врзете двоен јазол така што е прикачен.
 • Исечете ги јажињата на јажето.
 • Стави лепак течност да се заврши.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.