Срцето килим со мека ткаенина

Тепих за срце

Здраво на сите. Денес ви донесов упатство за правење килим на срцето.

Како читател дека сум и на моите најмали сакаат многу да читаат И, кој подобар начин да се направи тоа отколку на удобно, но стилско место.

Затоа, решив да ги прашам малите читатели што би сакале и казнив: „Крзен зелен тепих од срце“, па се фатив за работа да го создадам тој агол по свој вкус и тука ви покажувам како го направив срцето килим.

Материјали за правење килим на срце

 • Бушава зелена ткаенина.
 • Плишана памучна ткаенина.
 • Ножици и иглички.
 • Пенкало за обележување.
 • Машина за шиење.

Постапка

Иако ја користев машината за шиење за овој проект, тоа може да се направи без никакви непријатности рачно следејќи ја истата постапка. Големината на крпата ќе варира во зависност од големината на срцето што го сакаме, јас користев парче ткаенина приближно 150 х 200 сантиметри.

За почеток, ја свиткав крзнената ткаенина на половина, а потоа ја нацртав силуетата на половина срце со обележувач кој беше потемен од ткаенината во зелена боја за да ја визуализирам добро.

Тепих за срце

Кога го завршив цртежот, ставив иглички околу фигурата, земајќи ги двата дела на ткаенината и полека ја исеков со остри ножици, внимавајќи ткаенината да не се помрдне за да има добар конечен резултат.

Тепих за срце

Потоа, за да продолжам со правењето килим на срцето, ја раширив другата ткаенина на подот или може да биде широка, добро исчистена површина и го поставив исеченото срце одозгора со влакнестата страна свртена надолу, т.е. видливите лица треба да бидат навнатре, а потоа двете ткаенини ги лепев со иглички.

Кога завршив со потпевнување на целиот преглед на срцето покрај другата ткаенина, почнав внимателно да исекувам оставајќи мала маргина од еден сантиметар на срцевиот килим за да не се одврзат игличките.

Кога целосно го исеков тепихот за срце, продолжив да го шијам. Користев машина за шиење, но можеме да го направиме тоа рачно со трпеливост. Оставив мала празнина без да шијам за да го превртам теписот на срцето и исто така да можам да го измијам одвнатре кога е потребно, бидејќи тоа ќе го направи подобро зачувано.

Тепих за срце

Направив раб до дупката што ја оставив за да не се расипе и да биде поубаво на тепихот за срце.

Тепих за срце

По ова го свртев и поминав меко железо на страната на памучната ткаенина за да ги обликувам шевовите на срцевиот тепих.

Тепих за срце

И веќе го завршивме својот килим на срцето и подготвени да го ставиме во тој агол за читање или во таа просторија што сакаме да ја украсиме.

Се надевам дека ви се допадна туторијалот. Остави ми ги твоите коментари!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.