Направи сам, Божиќна честитка со детски цртеж

цртање картички

Денес дојдов со сам Божиќна честитка со детски цртеж Да, како што читаш! цртежот го прави малиот од куќата !!!.

Активност што можеме да ја направиме со деца, тие прават цртеж и потоа го составуваме направи Божиќна честитка, Јас ти покажувам како:

Материјали:

 • Крем од картон.
 • Црвен картон.
 • Фин кабел од опашката на глувчето.
 • Ножици
 • Ревност.
 • Двострана лента.
 • 3Д леплива пена.
 • Секач.
 • Акварел.
 • Правило
 • Молив.
 • Сјајни.

Процес:

Креативниот процес на оваа картичка е многу едноставен, потребен ни е само цртеж направен од дете и следете ги овие чекори:

цртање картички1

 • Како што реков ќе започнеме од детски цртежЗа ова, замолете дете да направи еден од неговите Божиќни цртежи, тој ќе биде воодушевен. (Ние исто така можеме да го направиме цртежот сами). Овој има мерки од приближно четиринаесет со осум и пол. Со акварели ќе обележиме мали точки на бојаНе станува збор за сликање на сè, туку за давање белешка боја што ќе одговара на остатокот од картичката.
 • Willе поминеме два црта на кабелот или конецот низ цртежот и ние ќе се прицврстиме со јазол. Отсечете го вишокот.
 • Putе ставиме 3Д леплива пена. така што ќе му даде олеснување на цртежот, до задниот дел на цртежот и ќе го залепиме за картонот. Оставајќи половина сантиметар од секоја страна за да може да се цени бојата. Овој пат комбинирам црвена и бела боја.

цртање картички2

 • Putе ставиме двострана лента на картонот и ние ќе се држиме до картонот што ќе биде картичката.
 • Willе завршиме со поставување сјајни акценти на различни точки на картичката да му го даде тој светла и елегантен допир на картичката.

цртање картички3

Не можам повеќе да го сакам резултатот, само треба комбинирајте ги боите добро за тој конечен ефект, Ви препорачувам да користите само две, за да го постигнете тој наивен ефект што го барав.

Се надевам дека ти се допадна и што ќе го примените тоа во пракса, ќе видите колку се среќни децата кога ќе ги видат своите цртежи во рамки !!!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.