Направете свој домашен котлеум, користејќи глинен сад

Денес дојдов со занает да работам со деца кои сигурно ги сакаат, бидејќи е многу забавно и корисно, да видиме како да направите свој тимпани користејќи глинен сад.

Додека го читате, можете да претворите глинен сад во забавен инструмент за играње со деца.

Материјали за правење на темпани:

 • Глинен сад.
 • Занаетчиска хартија за завиткување.
 • Бел лепак.
 • Четка
 • Слики.
 • Постојан маркер.
 • Еластична гума.
 • молив.

Процес:

 • Направете свој дизајн за темпани и Со сликите гледате како и даваат боја.
 • Доколку е потребно Со постојан маркер, обележете ги деталите.

 • Сега исечете три квадрати од занаетчиската хартија малку поголем од дијаметарот на вашето тенџере.
 • Лепак со бел лепак спуштен со вода, овие една хартија со друга. Доколку е потребно, прицврстете го со лента за да не се тркала хартијата.

 • Повторете ја истата операција со другата хартија, лепете ја хартијата како што се гледа на сликата свртена секогаш кога ќе ја облечете.
 • Ставете лепак на горниот дел од тенџерето, се провлекува низ целиот раб.

 • Нанесете ја хартијата на врвот, добро истегнете се за да направите мазна површина. Спуштете ги рабовите на контурата, така што тие добро се прилепуваат.
 • Поминете гумена лента околу контурата, така што хартијата нема да се помести и ќе биде добро прицврстена.

 • Оставете го да се исуши барем два часа, ако сте нетрпеливи во спротивно, можете да почекате повеќе.
 • Сега можете да уживате во вашиот нов инструмент и соло со вашето ново темпани.

Се надевам дека ви се допадна и дека ве инспирира, знаете дека ако направите ваша верзија, ќе бидам воодушевен да ја видам на која било од моите социјални мрежи. И, ако ви се допадна, дајте лајк и споделете за да можат повеќе луѓе да научат за овој начин на правење котелче.

Се гледаме на следното.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)