Сензорни играчки за деца

сензорни играчки

Занаетот што ви го нудиме денес е многу забавен и чувствителен за најмалите. Станува збор за рециклирање на две пластични шишиња и кофа за да можете да направите нешто оригинално. Со едното шише смешавме вода со масло и го претворивме во ламба за лава, со другото шише додадовме вода и го измешавме со различни мали обоени форми, така што при тресење децата ќе ги следат неговите елементи и се расеани од вниманието. Со пластичната коцка направивме забавен начин за малите да научат бои. Со овој занает тие ќе ја научат бојата со влечење на точниот лак.

Материјалите што ги користев се:

За шише со ефект на лава лава:

 • Мало пластично шише за рециклирање
 • вода
 • сончогледово масло или масло за деца за бања
 • занаетчиско боење или боја за јадење храна, каква и да сакате боја
 • пилула што е шумлива, избрав парацетамол

За сетилното шише со предмети:

 • Мало пластично шише за рециклирање
 • вода
 • гел топки
 • мали помпони во боја
 • парчиња средства за чистење на цевки
 • мали пластични и обоени делови

За лентите во боја:

 • Пластична кофа или слично на рециклирање
 • панделки од различни бои
 • маркер за обележување
 • секач или нешто остро за да се направат дупките

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Шише со ефект на лава лава:

Ние истураме вода во шишето, да се пополни скоро третина од тоа. Остатокот од шишето го исполнуваме со масло, или масло од сончоглед или бебешка бања; но не го исполнуваме целосно, ќе оставиме околу два прста воздух горе, за подоцна да има движење. Ние фрламе неколку капки специјално боење И оставивме да потоне на дното Бојата ќе се раствори само во водата. Ставаме шумлива пилула и ќе му дозволиме да го направи ефектот на лава лава. Овој ефект трае само неколку минути и се покажува дека е многу емотивен момент за најмалите. Можете да ги додадете сите парчиња шумлива таблета што ги сакате. Можете исто така да го затворите шишето и да го поместите ефектот на боја заедно со маслото, што е исто така многу сензорно.

За сетилното шише со предмети:

Ние избираме мало пластично шише дека можеме да ги рециклираме, ако е можно транспарентно. Ние го пополнуваме шишето со вода, но не целосно, но ќе оставиме два прста воздух за да го наполниме. Ги воведуваме сите мали елементи во боја, можеме да ги избереме помпоните, гел-топчињата, парчињата средства за чистење цевки, малите обоени пластични парчиња или што и да помислиме (коцки, лудо чипови, пластични топчиња ...). Со ова ќе го имаме подготвени да го тресеме шишето и да ги поместиме елементите што ги содржи. Willе уживаме во неговиот ефект.

Сензорно шише

За лентите во боја:

Ние избираме мала кофа што содржи капак. Ние ќе прободете и вметнете неколку ленти за децата да знаат како да ги влечат. Ние ги обележуваме областите со обележувач за да ги направиме дупките, ќе направиме дупки колку што имаме ленти. Со секач или нешто остро правиме неколку ситни дупки за да можеме да ја поминеме лентата. Кога ќе ги поминеме лентите меѓу дупките, мора да ги врзуваме за да не се одлепи при влечење. Можеме да ги врзуваме со два или три јазли. Овој сетилен инструмент ќе им помогне на малите да научат бои. Ние ќе избереме боја и ќе побараме од нив да ја повлечат правилната лента.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.