2 смешни маски за карневал

2 смешни маски за карневал

Многу забавен занает што можете да го направите со најмалите. Тие се две маски со смешни форми за да можат да се користат во вашите костумски забави. Makeе направиме маска во форма на лилјак во кои ќе ви требаат само неколку мали исечоци од картон за да ја направите неговата форма толку забавна. Другата маска ќе биде во форма на мачка во кои ќе ги користите истите материјали, се разбира од прва рака. Само ќе треба да ги направите соодветните дупки на нивните краеви и да поставите гумена лента, така што маските ќе можат да се прицврстат на главата.

Материјалите што ги користев за овој занает се:

 • За маска за лилјак:
 • црн картон
 • Бел картон
 • розов картон
 • две големи очи
 • две фолија
 • За маска за мачки:
 • картон со кафеава или сива боја
 • Бел картон
 • розов картон
 • чаршав
 • Дополнителни материјали за двата занаети:
 • ножици
 • владетел
 • молив
 • goma
 • ладен силиконски лепак
 • парче гума за да може да се стави на маските

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

За маска за лилјак:

Прв чекор:

Ние почнавме виткање лист хартија на половина. На преклопениот и неотворен дел ќе нацртаме половина од маската слободно. Оној што го нацртав го има наоколу Долга 10,5 см и висока 7 сантиметри. Ние привлекуваме око и да ја знаеме поделбата што ја има во однос на центарот, ќе го нацртаме аголот на окото на 2 см, од центарот. Го отсекуваме она што го нацртавме и веќе можеме да видиме кога го расплетуваме листот како била маската.

Втор чекор:

Ние ја ставаме маската на врвот на црниот картон да се направи копија од тоа. Ние го цртаме неговиот преглед и го исекуваме. Во друг преклопен лист ќе нацртај крилја на лилјак, ќе го направиме како маската. Сам ќе нацртаме половина за дека при расплетување на фолијата двата дела остануваат исти. Itе го нацртаме слободно поставување на маската под неа и правење симулација за тоа како би изгледала. Секако дека ја имаме гумата, во случај да се збуниме за да можеме да го поправиме цртежот. Ние ја отсекуваме нацртаната структура и ја расплетуваме. Одиме да направи копија од тоа поставување на крилјата на врвот на црниот картон и подоцна ќе го исечеме.

Трет чекор:

Одиме исечете круг за главата на лилјакот. Willе си помогнеме едни со други со компас, така што ќе излезе совршено. На парче црн картон ќе ги нацртаме ушите во овална форма. Ние исто така ќе нацртаме и сечеме две други малку помали овални форми кои ќе одат во внатрешноста на ушите. Овој пат тие ќе станат розови. Со иста боја што ја правиме мал круг што ќе го направи носот. Ние ја формираме маската лепење на сите парчиња со ладен силикон.

 

Четврти чекор:

Ние само би имале поставете ги белите ленти на крилјата на лилјакот. Ние ставаме веднаш до крилјата бел картон и слободна рака ја цртаме потребната големина. Eachе ни требаат три ленти за секое крило. Ние ќе ги исечеме и лепиме. Сега треба да направиме само дупки во нејзините екстремни парови и да поставиме гумена лента, за да можеме да ја држиме маската на главата.

За маска за мачки:

Прв чекор:

Ја земаме маската и ја ставаме на врвот на кафеавиот картон. Toе направиме копија од маската, цртајќи го својот преглед со молив. Подоцна ќе го пресечеме. Волја две кафеави триаголни форми што ќе ги симулира ушите. Ние го земаме вашето мерење со поставување картонот до маскатаЗа да добиеме точни пропорции, можеме да користиме владетел за да ги нацртаме страните и да ги направиме прави. Willе нацртаме подоцна два други помали бели триаголници. Ние ќе исечеме сè и ќе ги залепиме белите триаголници во внатрешноста на кафеавите.

Втор чекор:

Земаме друга страница и го преклопуваме на половина. За делот што го преклопивме ќе го направиме слободно нацртајте половина муцка од мачката, на овој начин кога се расплетува фолија муцката ќе биде целата хомогена. Ние го трагаме на црн картон. На розова картичка цртаме круг за да го направиме носот. Willе си помогнеме едни со други со компас за да го направиме совршен. На црн картон ќе нацртаме правоаголник издолжена и тенка за да се направат мустаќи. Правејќи само една, таа ќе послужи како трага за да создадеме точно уште пет други што ни требаат. Ги земаме сите парчиња што ги исековме и ја формираме маската. Сега треба да направиме само дупки во нејзините екстремни парови и да поставиме гумена лента, за да можеме да ја држиме маската на главата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.