3 стаклени тегли за рециклирање со деца

занаети за рециклирање стаклени тегли за деца

Рециклираме три стаклени теглиtoе можам да направам супер забавни занаети со најмалите. Еден ќе оди со тема еднорог, мода која е во светот на принцезите со години. Друг ќе оди со суперхеројска тема за да можат сите најмали да уживаат во тоа, бидејќи не би сакал да правам разлики тука.

Имаме и друг прозрачна стаклена тегла. Beе се изработи со специјален лепак од типот на тиња и со специјален сјај. Кога ќе го имаме првиот капут, тогаш можеме да додадеме уште еден специјален лепак што доаѓа со специјална боја што свети ноќе. Оваа тегла ќе биде многу забавна бидејќи на малите им се допаѓа ваква магија.

Чекор по чекор на ова упатство може да го видите на следното видео:

Ова се материјалите што ги користев:

За mидари од еднорог:

 • стаклена тегла
 • бела гума ева
 • розова светкава картонска картон
 • пиштол со топол силикон
 • розова или виолетова помпон
 • некои розови ткаенини рози
 • жолта глина што се суши во воздухот, во мојот случај ја купив бела
 • златна акрилна боја
 • златен сјај
 • сјај да се стави во вода, тоа ќе бидат срца, розов сјај ... обоени помпони
 • вода
 • цртичка од сончогледово масло
 • ножици
 • четка
 • нормален маркер
 • црн маркер за да го задржите ударот обележан или фиксиран
 • молив
 • ножици

За лесна стаклена тегла:

 • стаклена тегла
 • специјален лигите од типот лепак, тој е про transparentирен и доаѓа со специјален сјај
 • специјален лепак кој има специјална средно зелена боја, што свети ноќе
 • четка

За jидарската тегла со суперхерој

 • стаклена тегла
 • пиштол со топол силикон
 • лего суперхерој монтиран на мала квадратна рамка
 • сјај во боја со сини и црвени нијанси, во зависност од суперхеројот
 • сјајни starsвезди со сини и црвени нијанси, во зависност од суперхеројот

Да се ​​направи тегла еднорог

Прв чекор:

Ние цртаме уво на парче ева гума и ние повторно собираме. Нацртав еден на почетокот за да можам да го ставам како трага за следниот, па тие ќе излезат исти. Исто така ние цртаме и отсекувамее внатрешноста на ушите со картонски сјајни картони. Вториот ќе го залепиме на гумената пена на почетокот. Лепилото што го користев е топол силикон.

Втор чекор:

со топол силикон ќе ги залепиме ушите во капак тегла. Тука ќе ја направиме структурата што ќе го формира горниот дел од еднорогот. Со истиот топол силикон ќе лепиме помпон и две цвеќиња во форма на роза.

Трет чекор:

За да го направиме рогот што ќе го користиме глина што се суши во воздухот. Избрав бела. Ние правиме два умерено мали цилиндри кои ќе навиваме заедно. Мора да забележите дека нејзиниот крај треба да заврши во една точка. Оставаме да се исуши.

Четврти чекор:

до насликај ги очите, ги означуваме со a маркерот не е фиксиран, тоа може да се избрише, и откако ќе го постигнеме нашиот цртеж, го завршуваме со фиксен маркер. Ние ја исполнуваме стаклената тегла на вода оставајќи два прста на воздухот до работ. Ние ги фрливме сончогледово масло што ќе биде количина на прст, со што ќе се остави прст на воздухот. Ние фрламе подолу сјајни срца и помпони. Ние се затвораме теглата со капакот.

Петти чекор:

Ние сликаме рогот со нашиот акрилна боја а потоа го фрламе сјајот за да може да се држи. Ние го користиме силиконски caliente за да може да го залепи на место.

Да се ​​направи тегла за светло

Прв чекор:

Ние сликаме со четка со внатрешноста на стаклената тегла специјален сјај лепак. Можеме да го оставиме да се исуши пред да го нанесеме вториот лепак.

занаети за рециклирање стаклени тегли за деца

Втор чекор:

Аплицираме со четка лесен лепак, можеме да го насликаме со вертикални ленти или правејќи бранови. Тие се два едноставни и многу брзи чекори.

Да се ​​направи тегла со суперхерој

Прв чекор:

Ние ја собираме структурата на квадрат каде ќе оди суперхеројот. Во мојот случај го избрав Спајдермен. Ние одиме да се лепи со врелиот силикон во капак тегла. Осигураме дека структурата совршено се вклопува во теглата. Ние оставаме да се исуши така што парчињата добро се соединуваат.

Втор чекор:

Ние ја пополнуваме теглата со вода оставајќи едвај прст на воздухот. Во овој простор ние ќе го дадеме сјајот. Во мојот случај, ги избрав оние што беа со ист тон со суперхеројот. Цврсто го затвораме капакот и тоа е тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.