Направи сам: Како да направите чаша со рециклирање на шише

шишиња

Денес предлагаме а DIY едно од најоригиналните за рециклирање стаклени шишиња. Сигурно многумина сте виделе на Интернет кристални чаши направени со шишиња  и сигурно многумина од вас се прашуваа како се прават.

Па, направи А. стакло за рециклирање стаклено шише тоа е многу поедноставно отколку што може да изгледа на прв поглед. Тука ви ги даваме сите детали.

Материјали

 1. стаклени шишиња (на пиво, вино, ...)
 2. Памучен кабел. 
 3. Лековит алкохол.
 4. Ножици 
 5. Стаклена шкурка.

Proceso

Rollе се тркаламе и ќе шетаме со памучна низа натопена во алкохол околу шишето до степен до кој ги сакаме очилата. Потоа ќе го врземе и ќе го исечеме вишокот на кабелот.

Тогаш го палите кабелот со запалка и оставивте да се консумира целиот алкохол во конецот додека не стане многу црн. Откако ќе се потроши алкохолот, го ставаме шишето во сад со ладна вода. Тогаш ќе слушнете пукнатина и веќе ќе ги набавите двете половини од шишето. Ако тоа не се случи, повторете ја операцијата повторно.

Откако ќе го имаме шишето на две половини, ќе имаме само нанесете го работ на идното стакло со стаклена шкурка и ќе го имаме подготвено за употреба.

 

До следната самодоверба!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.