Направи сам: Саем шал со хартија со ткиво

Свилен шал Денес ви донесов уште еден интересен занает за работа СаемТака, децата ќе се чувствуваат многу интегрирано во овој многу традиционален фестивал. На овие фестивали, жените се облекуваат во фламенко или цигански фустани заедно со рачно изработени шалови од Манила. Па, за да ги имитирате овие прекрасни шалови, денес ве учиме да направите неколку изработени со хартија во боја. Така, можеме да поминеме забавно попладне со децата фер занаети.

Материјали

  • Ткиво хартија од различни бои.
  • Ножици
  • Лепак

Proceso

Прво, од хартија со бело ткиво ќе исечеме триаголник. Потоа ќе лепиме правоаголници околу работ на овој триаголник и ќе исечеме мали ленти без да стигнеме до крајот. Потоа да го красат ова шал Ние правиме мали лисја на зелена хартија за ткиво, кои ќе ги залепиме на белата хартија и, покрај тоа, јорговански цвеќиња. За овие цвеќиња, ние само треба да ја збрчкаме хартијата и да ги споиме двата краја и да ги залепиме на листовите со хартија со зелено ткиво.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.