Направи сам: телефон со чаши со јогурт

Телефон со чаши јогурт

На јогурт чаши тие се многу елементи корисно и практично за занаетчиство, особено за децата. Тие се многу податлив материјал во кој можеме да направиме бесконечни занаети, а исто така и разни забавни и разиграни играчки за најмалите.

Со овие занаети ги учиме малите ги охрабруваат нивните моторни вештини, како и да се промовира рециклирање во нив. На овој начин, тие ќе бидат многу посвесни кога станува збор за грижата за планетата Земја.

Материјали

 • 2 чаши јогурт.
 • 1 јаже.
 • Ножици
 • Хартија во боја.
 • Лепак

Proceso

Прво, ќе го измиеме јогурт чаши и ние ќе го отстраниме обвивката. Подоцна, ќе го покриеме со лепење ткивна хартија од различни бои. Потоа, ќе направиме мала дупка во долниот дел од стаклото и ќе воведеме тенок јаже, што ќе го направиме силен јазол за да не избега.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.