Направи сам: Забавни обележувачи за хартија

книжни_точки

Добро попладне на сите! Светата недела заврши и сега е време да го прославиме 23 април - утро - Ден на книгата, Сант Jordорди во Каталонија y ноќта на книгата во Мадрид. Дали веќе сте размислувале која книга да си ја подарите или да ја дадете? Сигурно дека имате, а ако не, имате утре цел ден да се изјасните.

И продолжувајќи со оваа прекрасна традиција, што подобро време од ова да се направи а Направи сам бод со книги?

Материјали

  1. Хартии во боја или картон. 
  2. Чувствувани пенкала.
  3. Лепак 

Proceso

процес

Првото нешто што треба да сториме за да ги направиме овие прекрасни обележувачи е да го исечеме обоениот фолија во плоштад. Потоа, ќе ја свиткаме хартијата двапати, формирајќи помал квадрат. Следно, ќе го свиткаме врвот од предната страна навнатре, оставајќи само парче хартија одзади, како што можеме да видиме на фотографиите.

Потоа ќе го украсиме нашиот точка на книгата со очи и заби создавајќи различни мали чудовишта да не придружува во читањата.

Со почит и до следната самодоверба.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.