Направи сам: Саем вентилатор со рециклирани материјали

Фер навивач

Морам да признаам дека само неколку дена ќе ми Саем на мај (Ел Пуерто де Санта Марија). Тоа е Саем сензационален полн со радост и пеење и многу, многу ребухито. Но, исто така, морам да ви кажам дека топлината не натера да се задушиме доста.

Значи, денес го презентирам ова фер навивач за да не потрошите толку многу топлина на саемите во вашиот град и да можете да поминете одлично попладне освежувајќи се со овој вентилатор направен со рециклирани материјали, како што се стапчиња за сладолед и хартија за ткиво.

Материјали и алатки

 • Стапчиња од попсикули.
 • Лепак за лепак.
 • Лепак стап.
 • Ножици
 • Ткиво хартија од разни бои.

Proceso

Прво, ние ќе го формираме структура на вентилаторот со стапчиња од мраз. За да го направите ова, ќе ги поставиме овие на таков начин што ќе останат отворени, слично на оној на вентилаторот со рачка. Потоа, ќе го залепиме со бел лепак и нека се исуши.

Потоа ќе сечеме правоаголници од ткивна хартија во различни бои, добив розова и црвена, две типични бои на Саемот. Прво ќе ставиме една количина од една боја, а потоа следната. Foldе ги збрчкаме овие набори на ткиво хартија малку пред да ги залепите.

Конечно, ќе го поставиме секој збрчкан правоаголник од хартија на стапчиња за мраз и го лепиме малку по малку додека не го покриеме целиот опсег. Така што не е толку грдо, во задниот дел ќе збрчкаме мало топче хартија, така што ќе личи на типичен крт на Саемите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.