Si ta bëni një gisht të lehtë të lehtë dhe të lirë

TIK tak toe

Në këtë punë praktike Unë ju mësoj të krijoni një argëtim TIK tak toe. Një lojë që të dy fëmijët dhe të rriturit mund të luajnë, kështu që më e vogla e shtëpisë mund të bashkëpunojë në krijimin e saj.

materiale

Për të bërë TIK tak toe do t'ju duhet sa më poshtë materiale:

 • Karton me dy shtresa (i trashë)
 • Letër me model
 • Ngjitës i bardhë ose shkop ngjitës
 • gërshërë
 • karton
 • Prerës rrethor (opsional)
 • Gurët
 • Bojë akrilike
 • Llak (opsional)
 • Furça

Hap pas hapi

Për të krijuar panelin e kontrollit TIK tak toe Filloni duke prerë kartonin në madhësinë që dëshironi, por gjithmonë duhet të jetë katror, ​​në mënyrë që të gjitha anët e tij të jenë të barabarta.

dërrasë kartoni

Ngjitni letrën me model me të me ngjitës të bardhë ose shkop ngjitës dhe prerë tepricën. bordi i mbulesës  Për të mbuluar anët, ngjitni një shirit kartoni me ngjyrën që dëshironi përgjatë gjithë skajit të kartonit. buzë e mbuluar

Me prerësin rrethor ose gërshërët, krijoni qarqe nga letra ndërtimore. Ju duhet të prisni nëntë, sepse ato do të jenë sheshet e gishtërinjve. Ngjitni nëntë rrathët në tabelën që sapo krijuat. katrorë tre me radhë

Për kartat mund të përdorni çfarë të doni, por unë kam zgjedhur të pikturoj gurë me fëmijë në mendje, sepse është një aktivitet që ata e duan, ata e kalojnë shumë mirë. Lyejini dhe dekorojini ashtu si ju pëlqen, dhe ata gjithashtu po punojnë në aftësi të shkëlqyera motorike, ndërsa argëtohen.

Lyejini ato me bojë akrilike ose nëse preferoni mund të përdorni edhe tempera të lëngët. copa guri

Nëse doni t'i mbroni ato mirë, vendosni një shtresë llak të përfundimit që dëshironi, pasi është një objekt që do të përdoret dhe luajtja mund të përkeqësohet dhe dëmtojë bojën.

Në çdo rast, bojë akrilike ngjitet shumë mirë në gur nëse është poroz, kështu që nëse nuk e vendosni llakun mund të mos keni ndonjë problem.

Kur keni gurët e thatë, mund t'i vendosni në dërrasë dhe ky do të jetë rezultati.

gishtin e këmbës tic 2 tak-tak-shputë me patate të skuqura

Tani mund të filloni të luani me bordin e lojës tuaj në shtëpi TIK tak toe, dhe më e mira nga të gjitha është që ju mund ta modeloni ashtu si ju pëlqen më shumë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.