Tre Burra të Urtë për t'u mbushur me ëmbëlsira

Tre Burra të Urtë për t'u mbushur me ëmbëlsira

Mos humbisni si ta bëni këtë super zanat me figura të njerëz të urtë dhe në tuba kartoni. Mund t'i riciklojmë tubat dhe me pak zgjuarsi mund t'i lyejmë dhe t'i dekorojmë me copa kartoni dhe të bëjmë disa fytyra të bukura. Me formën e saj të zbrazët mund t'i mbushim shumë më vonë me ëmbëlsira të shijshme. Është një ide e mrekullueshme që fëmijët ta kenë si dhuratë.

Materialet që kam përdorur për Magi:

 • Rrotulloni kartoni për të formuar tre tuba të vegjël.
 • Karton i bardhë.
 • Karton kafe.
 • Stoku i kartës portokalli.
 • Karton ngjyrë bezhë.
 • Stoku i kartonit të kuq me shkëlqim.
 • Kartonë ngjyrë ari me shkëlqim.
 • Stoku i kartës me shkëlqim blu.
 • Bojë akrilike në të kuqe, blu dhe të verdhë.
 • Tre pompone të vogla bezhë.
 • 6 sy plastikë për vepra artizanale.
 • Silikoni i nxehtë dhe arma e tij.
 • Laps.
 • Gërshërë.
 • Një furçë

Këtë zanat mund ta shihni në videon e mëposhtme:

Hapi i parë:

I lyejmë rrotullat prej kartoni, secila me ngjyrë të ndryshme. Ne do të përdorim ngjyrën blu, të kuqe dhe të verdhë.

Tre Burra të Urtë për t'u mbushur me ëmbëlsira

Hapi i dytë:

Ne vizatojmë një drejtkëndësh në karton ngjyrë bezhë, të një madhësie të përafërt që mund të përshtatet si 'fytyrë' në një nga tubat. Ne do ta presim dhe do ta përdorim si shabllon për të bërë një kopje të një tjetri me të njëjtën ngjyrë dhe një tjetri me ngjyrë kafe.

Tre Burra të Urtë për t'u mbushur me ëmbëlsira

 

Hapi i tretë:

Ne vizatojmë në një karton të bardhë një nga mustaqet. Ne do ta presim dhe do ta përdorim si shabllon për të bërë një kopje të tre të tjerëve me të njëjtën ngjyrë dhe dy të tjera portokalli.

Hapi i katërt:

I vendosim mustaqet e bardha sipër kartonit dhe i vizatojmë poshtë mjekrën. Do ta presim dhe do ta përdorim si shabllon për bëni një kopje të një tjetri të barabartë dhe një tjetër me ngjyrë portokalli.

Tre Burra të Urtë për t'u mbushur me ëmbëlsira

Hapi i pestë:

Në anën e pasme të kartonit të artë me shkëlqim vizatojmë një kurorë me tre thumba dhe ne e premë atë. Me të njëjtin kallëp do ta përdorim si një kopje për të gjurmuar dy kurora të tjera, por këtë herë me formë të rrumbullakosur. Ne do të bëjmë një kurorë blu dhe një të kuqe.

Hapi i gjashtë:

Ne jemi duke shkuar tek shkoni duke ngjitur të gjitha pjesët. Më mirë të përdorni silikonin e nxehtë për ta bërë kartonin të ngjitet shpejt. Fillimisht do të ngjitim fytyrën, më pas mjekrën dhe më pas mustaqet. Me pomponet ngjisim kurorat dhe ne fund syte dhe hunden.

Hapi i shtatë:

Tubat do t'i kemi gati që të mundemi mbushini ato me të mirat. Mund të vendosim një tapë poshtë tubit duke ngjitur pak letër dhe silikon dhe kështu nuk do të shpëtojnë.

Tre Burra të Urtë për t'u mbushur me ëmbëlsira

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.