Mister i ndjerë për fëmijët

Enigmë e ndjerë

Puzzles janë një nga lojërat më të mira për fëmijët, nga më të vegjlit tek ata me diversitet funksional. Ka të gjitha llojet e enigmave dhe të gjitha ato sjellin rezultate të shkëlqyera, në varësi të karakteristikave të fëmijëve.

Nga ana tjetër, lojërat në pëlhura të tilla si ndjerë janë perfekte për të punuar në shqisat dhe aftësitë motorike. Ajo që e bën këtë enigmë të ndjerë një lodër të përsosur për të vegjlit për të zhvilluar të gjitha aftësitë e tyre. Si shqisore ashtu edhe fizike ose njohëse. Përveç kësaj, është e lehtë për t'u kryer dhe Ju mund të krijoni të gjitha llojet e figurave për përdorimin dhe kënaqësinë e të vegjëlve tuaj.

Si të krijoni një enigmë të ndjerë hap pas hapi

Puzzle, materiale

Për të krijuar këtë enigmë të ndjerë do të na duhen materialet e mëposhtme:

 • Leckë e ndjerë i vjedhur
 • laps
 • gërshërë
 • Hilo të qëndisësh
 • gjilpërë bruto
 • Fije argjendi
 • Një fletë e rol
 • Velcro ngjitës

Zgjidhni modelin për të krijuar enigmën

Ne vizatojmë figurën e enigmës

Së pari ne do të vizatojmë figurën e zgjedhur në letër, në këtë rast një top me ngjyrë. Ne prerë pjesët e ndryshme për të sjellë ndjerë.

Ne shënojmë copat

Ne përdorim format për të krijuar pjesët në pëlhurën e ndjerë, secila me një ngjyrë të ndryshme. Për bazën ne prerë një 30 me 30 katror të ndjerë centimetra.

Ne zbukurojmë copat

Tani do të përdorim fije argjendi për të krijuar qepje të vogla në skajet e pjesëve të enigmës, kështu që ato do të jenë më të bukura.

Ne krijojmë bazën

Për të krijuar formën e enigmës në bazë, ne do të bëjmë vendosni format e letrës dhe vizatoni në pëlhurë. Me fije qëndisje vizatojmë pjesët një nga një, duke përdorur ngjyra të ndryshme. Së fundi, ne vendosim disa pjesë velcro ngjitëse për të qenë në gjendje të bashkohen me pjesët e enigmës.

Ne vendosim velcro

Tani duhet të vendosim pjesën tjetër të velcro ngjitëse në pjesët e enigmës të jetë në gjendje t'i bashkojë ato me bazën dhe se është një figurë e plotë.

Pjesë të enigmës

Dhe kështu duken pjesët e këtij enigma shqisore me të cilat mund të punoni ngjyrat, aftësitë motorike, përqendrimi ose shqisat e të vegjëlve tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.