Kaktus guri

Kaktus guri

Kënaquni duke bërë këtë zanat me fëmijët në një pasdite. Së bashku mund të shkoni në shikoni për gurë dhe pastaj lyeni ato. Do të jetë një hobi argëtues dhe ato gjithashtu mund të zbukurohen në formën e një kaktusi. Ato do të vendosen brenda një tenxhere balte në mënyrë që çdo cep të zbukurohet të shtëpisë ose kopshtit tuaj. Ju keni një video demonstruese kështu që ju e dini se si ta bëni atë hap pas hapi. Gëzohu!

Materialet që kam përdorur për kaktusin:

 • Gurë të sheshtë dhe të rrumbullakosur të mesëm, të mëdhenj dhe të vegjël.
 • Gurë shumë të vegjël për të mbushur boshllëqet.
 • Mjaft tokë për të mbushur një tenxhere të vogël terrakote.
 • Një tenxhere e vogël terrakote.
 • Bojë akrilike e gjelbër.
 • Një furçë.
 • Stilolaps për shënimin e bardhë. Nëse kjo nuk ndodh, tipex mund të përdoret.
 • Stilolaps shënues jeshil dhe rozë. Nëse kjo nuk ndodh, bojë akrilike mund të përdoret.

Ju mund ta shihni këtë zanat hap pas hapi në videon e mëposhtme:

Hapi i parë:

Ne marrim gurët dhe i lajmë mirë me ujë të ngrohtë me sapun për të hequr çdo mbetje. I lëmë të thahen mirë. I lyejmë me bojë akrilike jeshile nga njëra anë dhe lëreni të thahet. Ne pikturojmë përsëri në mënyrë që ato të mbulohen me një shtresë të dyfishtë dhe t'i lëmë të thahen. I kthejmë gurët dhe i lyejmë ne anen tjeterMe E lëmë të thahet dhe përfundojmë me një shtresë tjetër bojë dhe mbushim çdo boshllëk që ka mbetur.

Kaktus guri

Hapi i dytë:

Ne do të tërheqim linjat dhe vizatimet të secilit gur duke simuluar formën e kaktusëve. Ne do të ndihmojmë veten me një shënues të fiksimit të bardhë ose një tip. Ne do të bëjmë pika, vija dhe formën e gjembave duke vizatuar yje të vegjël.

Hapi i tretë:

me një shënues i gjelbër pikturojmë disa vija të mëdha tërthore dhe me një tjetër shënues rozë Ne pikturojmë disa lule ose forma argëtuese që simulojnë efektet tipike të kaktusit.

Hapi i katërt:

Ne mbushim tenxhere lulesh prej dheu me dheun. Sipër vendosim gurët në rregull, më i madhi në pjesën e pasme dhe më i vogli në pjesën e përparme.

Hapi i pestë:

Ne mbushim boshllëqet që mbeten me shkëmbinj të vegjël në mënyrë që të mos ketë hapësira dhe kështu tenxhereja është shumë më dekorative.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.