Kanaçe kallaji të ricikluara për të luajtur

kanaçe kallaji Përshëndetje të gjithëve. Sot dua t'ju tregoj një tutorial shumë argëtues meqenëse bëhet fjalë për bërjen e dy lojërave në një riciklim të kanaçeve dhe lyerjen e tyre.

Me kanaçe bosh mund të bëjmë dy super lojra argëtim per femijet. Një lojë kullë për të rrëzuar me një top dhe një tjetër me numra për të fituar pikë për goditjen që mundet.

Ky udhëzues mund të jetë bëni edhe me fëmijët dhe ata do të duan të bëjnë lodrat e tyre.

materiale

  • Kanaçe kallaji bosh.
  • Bojra dhe furça.
  • Shënues i përhershëm i zi.
  • Folio dhe laps.

Procedura që ndoqa për të ricikluar kanaçet

Gjëja e parë që bëra me kanaçet ishte larë dhe tharë mirë. Pastaj nxora letrën që i mbulon, nëse është e bashkuar mund të përdorim ujë të nxehtë ose ndonjë tretës për zonën ku është ngjitësi.

Kur kanaçet i kisha të pastra dhe të thata, u dhashë atyre një letër zmerile të butë në mënyrë që abetarja të mbulonte më mirë kanaçet. Dhe pastaj u dhashë atyre një shtresë bojë të bardhë ose abetare dhe i lashë të thahen shumë mirë.

Për të vazhduar riciklimin e kanaçeve, unë zgjodha disa fytyra qesharake që i kërkova në Internet dhe i vizatova në letër si një model.

kanaçe kallaji

Pastaj po pikturoja kanaçet e tjera të rezervave një nga një me ngjyra të ndryshme që doja të përdorja për lojërat dhe i lashë të thaheshin shumë mirë. Kam përdorur 5 ngjyra, blu, të verdhë, jeshile, të kuqe dhe rozë dhe i kam përsëritur ato në disa kanaçe të ruajtjeve. Por ju mund të përdorni të gjitha ngjyrat që dëshironi.

 

Kur shtresa e dytë e bojës u tha, fillova të vizatoj fytyrat në kanaçet e konservimit. Me një shënues të përhershëm të zi po vizatoja fytyrat një nga një në kanaçe. Dhe në anën e kundërt unë vendos një numër në secilën kanaçe të ruajtjeve.

 

 

Për të ruajtur më mirë pikturën dhe vizatimin, ne mund t'u japim atyre një shtresë të llakut fiksues transparent dhe kështu ato do të zgjasin më shumë.

Me këto kanaçe të ricikluara ne mund të bëjmë dy lojëra, e para loja tipike e ndërtimit të një kulle me kanaçe dhe rrëzimi i tyre me një top, ai që rrëzon numrin më të madh të kanaçeve do të jetë fituesi. Dhe e dyta është të vendosim kanaçet në dysheme ose në një tavolinë dhe me topa të vegjël ose topa ping-pongu t'i hedhim për të goditur kanaçet dhe pastaj të shtojmë pikat e secilës kanaçe që kemi goditur topin.

Ne gjithashtu mund të përfitojmë nga ngjyrat dhe numrat për t'i mësuar ato më të vegjlit. Përveç këtyre lojërave, ne mund t'u japim shumë përdorime të tjera kanaçeve të ricikluara. Fëmijët tërhiqen shumë nga ajo dhe argëtohen shumë. Alsoshtë gjithashtu argëtim i mirë për partitë dhe ditëlindjet.

Shpresoj që të ju pëlqeu ky tutorial dhe të jeni të inkurajuar ta bëni në shtëpi.

! Më lini komentet tuaja!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.