Kartë me zemrat "Pop-up".

Kartë me zemrat "Pop-up".

Nëse ju pëlqen të bëni dhurata personale, ja ku shkoni kjo kartë super argëtuese dhe plot sharm. Kur e hapni, mund të shijoni zemrat e tyre në 3D për ta bërë atë dhuratë të veçantë dhe të bërë me duart tuaja. Zanati që ne kemi propozuar është një ide më shumë që ju të mësoni se si t'i bëni këto kartat që shfaqen, edhe pse më vonë mund të përdorni ngjyrat dhe modelet që dëshironi më shumë. Për të mos humbur detaje se si ta bëni këtë, keni një video demonstruese më poshtë.

Materialet që kam përdorur për kartën e zemrave:

 • Karton dekorativ për të formuar kartën.
 • Karton i kuq.
 • Karton rozë.
 • Karton jeshil.
 • Një fletë e bardhë.
 • Një stilolaps.
 • Gërshërë.
 • Silikoni i nxehtë dhe arma e tij.

Ju mund ta shihni këtë zanat hap pas hapi në videon e mëposhtme:

Hapi i parë:

Ne zgjedhim kartonin dekorativ për formojnë kartën. Nëse e kemi kartonin në kuadrante, mund ta bashkojmë, siç është rasti im, për të bërë formën e një kartoni. Të ne do të bashkohemi në anët me pak silikon dhe e bëjmë formën. Nëse na ka mbetur pak karton anash, e presim.

Hapi i dytë:

Marrim fletën e letrës dhe e palosim përgjysmë. Në pjesën ku është palosur fleta, bëjmë një katror me lapsin e 8 cm 7 cm. Ky kuadrant do të na shërbejë si udhërrëfyes për të tërhequr zemrën brenda matjeve. Ne vizatojmë vetëm gjysmë zemre dhe sikur të ishte festë në fund. Ideja e ndarjes është që të mund të duket sikur po mbahet në kartë kur formojmë strukturën. Dhe ideja për të vizatuar një gjysmë zemre do të jetë e tillë që kur ta presim dhe ta shpalosim, të kemi një zemër të përsosur.

Hapi i tretë:

Ne tërheqim gjysmën e zemrës dhe pastaj vizatojmë tre të tjera më të vogla në shkallë. Presim gjysmën e zemrës më të madhe dhe kur shpalosim letrën vërejmë se është formuar një zemër e përsosur.

Hapi i katërt:

Ne marrim zemrën që kemi prerë dhe ne e përdorim atë si një shabllon për ta gjurmuar në kartonin e kuq. Ne e prerë atë.

Marrim fletën e zemrës, e palosim dhe kemi prerë një pjesë tjetër të zemrës, ku e kishim vizatuar. Ne e shpalosim fletën dhe përdorim atë zemër shabllon për ta gjurmuar një karton jeshil. Bëjmë dy zemra dhe i presim.

Hapi i pestë:

E palosim sërish fletën dhe kthehemi në prerë një pjesë tjetër të zemrës. E shpalosim dhe e përdorim si gjurmim në kartonin e ngjyrë rozë. Bëjmë dy zemra dhe i presim. Dhe më në fund ne e shpalosim faqen përsëri, kemi prerë një pjesë tjetër të zemrës dhe shpalosni folio. Përsëri ne e përdorim atë si një gjurmë në kartonin e kuq. Bëjmë dy zemra dhe i presim.

Hapi i gjashtë:

Në kartonin e kuq vizatojmë dy shirita 8,5 cm, pak a shume 0,5 cm e gjerë. Shënojmë me stilolaps brenda shiritit nga 2, 3, 6 dhe 7 cm. Këto shenja do të na ndihmojnë le të përkulemi atje shiritin kur e presim. Bëjmë edhe dy shirita ngjyrë rozë dhe dy të tjera ngjyrë jeshile. Palosim nëpër zonat e shënuara dhe formojmë disa katrorë të vegjël se do bashkohemi me pak silikon.

Hapi i shtatë:

Sheshat e vogla që kemi formuar do të na ndihmojnë për të ngjitur zemrat njëri pas tjetrit në shkallë (mos harroni t'i ngjitni sa më poshtë). Do të fillojmë me më të madhin tek më i vogli dhe nga kaq të mëdha do ta bëjmë në të kundërt, duke u ngjitur nga e madhja tek më e vogla në anën e pasme.

Hapi i tetë:

Kur e kemi të gjithë strukturën të ngjitur dhe të fortë, do ta palosim si fizarmonikë në mënyrë që të marrë një formë të palosur. Ne pjesen e poshtme ku kemi ngjitur katroret i shtrojme me silikon dhe shpejt pa u thare ngjitesi. e vendosim në mes dhe në pjesën qendrore të kartës.

Hapi i nëntë:

Kur të kemi vendosur dhe ngjitur strukturën, e palosim kartonin që të marrë formë të gjitha sëbashku. Ne shpalosemi dhe mund të shohim se si ka dalë karta jonë. Pjesën tjetër të kartës mund ta dekorojmë sipas dëshirës tonë, me mesazhe personale dhe vizatime apo figura të tjera të vogla.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.