Kartolinë me tulipanë për Ditën e Nënës

Kartolinë me tulipanë për Ditën e Nënës

Ne kemi një kartë të bukur dhe të dashur për ditën e nënës. Është një kartolinë me tulipanë dhe është bërë në mënyrë të thjeshtë dhe që fëmijët do të duan ta bëjnë sepse është shumë e veçantë dhe sikur të ishte një buqetë e vogël me lule. Personalisht, nëse ju pëlqen të shtoni më shumë lule, pasi të keni bërë tenxheren, ju mund të bëni shumë lule të tjera dhe vendosini ato në mënyrë që të jenë më të zbukuruara dhe të bukura. Mos harroni që keni një video demonstruese që të mos e humbisni këtë zanat, ndiqni disa rreshta më poshtë.

Nëse dëshironi të bëni shumë lule të tjera me dorë, mos i humbisni këto vepra artizanale:

Artikulli i lidhur:
Si të bëni lule nga letra krepë
Lule me gjel sheqeri për ditën e të dashuruarve
Artikulli i lidhur:
12 vepra artizanale me ngjyra dhe të lehta me lule
Artikulli i lidhur:
Si të bëni një kuti me lule prej letre për të dekoruar dhomën tuaj
Artikulli i lidhur:
Lule letre shumë të lehta për të dekoruar zanatet tuaja

Materialet që janë përdorur për kartën e tulipanit:

 • Karton ngjyrë kafe me madhësi A4.
 • Karton i kuq.
 • Karton jeshil.
 • Një copë letër dekorative.
 • Një hark dekorativ.
 • Rregulla
 • Laps.
 • Gërshërë.
 • Pena shënuese.
 • Silikoni i nxehtë dhe arma e tij.
 • Makinë shpuese për të bërë disa vrima.

Ju mund ta shihni këtë manual hap pas hapi hap në videon e mëposhtme:

Hapi i parë:

Palosim kartonin kafe Madhësia A4 në gjysmë, duke lënë palosjen më poshtë.

Kartolinë me tulipanë për Ditën e Nënës

Hapi i dytë:

Ne bëjmë një drejtkëndësh në krye, duke matur 15 centimetra e gjatë dhe 2 cm e gjerë. Pastaj në vijën fundore të drejtkëndëshit shënojmë një pikë Distanca 1,5 cm nga këndi. Nga kjo pikë do të vizatojmë një vijë tjetër që do të zbresë poshtë për të bërë formën e tenxheres. Linja do të duhet të shkojë deri në fund në mënyrë që pjesa e prerë e kartës të përshtatet siç duhet.

Hapi i tretë:

Presim atë që kemi vizatuar. Më pas me një shënues të zi me majë të trashë vizatojmë skajet e tenxheres.

Hapi i katërt:

Ne vizatojmë një petal me dorë të lirë. E presim dhe e përdorim si shabllon për të bërë petalet e mëposhtme. Për çdo tulipan do të na duhen tre petale.

Kartolinë me tulipanë për Ditën e Nënës

Hapi i pestë:

Marrim dy petale dhe i palosim në gjysmë. I ngjitim në një që është e plotë. Me këtë formë tashmë kemi një tulipan të formuar, por do të na duhet të bëjmë 3.

Hapi i gjashtë:

Në një karton të gjelbër presim tre shirita jeshilë dhe i ngjisim si kërcell mbi tulipanët. Më pas i ngjisim brenda tenxheres.

Kartolinë me tulipanë për Ditën e Nënës

Hapi i shtatë:

Presim një copë kartoni dekorativ dhe e ngjitëm në faqen e tenxheres për të dekoruar kapakun. Më pas bëjmë dy vrima në skajet e tenxheres për të kaluar shiritin dhe në fund bëjmë një hark të bukur.

Kartolinë me tulipanë për Ditën e Nënës

Hapi i tetë:

Dedikimin e vendosim brenda kartës përpara se ta mbyllim. Kalojmë harkun nëpër vrima dhe e mbyllim me një hark të bukur.

Hapi i nëntë:

Kështu duket karta kur hapet.

Kartolinë me tulipanë për Ditën e Nënës


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.