Kavanoza të ricikluara me dekupazh

Kavanoza të ricikluara me dekupazh

Ne gjithmonë na pëlqen të riciklojmë objekte të përditshme dhe të bukura. Në rast se nuk e dinit, me shumë kanaçe që përdorni dhe hidhni mund t'i bëni këto kanaçe të bukura me një pamje vintage. I kemi dekoruar me stilin e dekupazhit, një teknikë e lehtë e realizuar me vizatime peceta letre dhe ngjitës të bardhë. Për të përfunduar kemi vendosur pak litar jute, një prekje origjinale për këtë zanat.

Materialet që kam përdorur për varkat:

 • 2 kanaçe ose kanaçe me pamje argjendi.
 • Peceta me vizatime lulesh në stilin vintage.
 • Ngjitës i bardhë.
 • Një furçë.
 • Litar i hollë në stil jute në dy ngjyra të ndryshme.
 • Silikoni i nxehtë dhe arma e tij.
 • Gërshërë.

Ju mund ta shihni këtë zanat hap pas hapi në videon e mëposhtme:

Hapi i parë:

Ne përgatisim varkat tona, me një nga hapjet e bërë dhe duke u kujdesur që ato të mos jenë të mprehta. Çdo varkë duhet të jetë plotësisht e pastër mbetje letre ose ngjitësi. Kavanozët me ngjyrë argjendi janë perfekte për këtë zanat.

Kavanoza të ricikluara me dekupazh

Hapi i dytë:

Ne zgjedhim vizatimet që duam të kapim dhe i presim nga pecetat. Detajojmë në prerjen sa më shumë që mundemi çdo cep të vizatimit. Pasi kemi prerë ndajmë shtresat që ka peceta. Ne do të mbajmë shtresën ku është kapur vizatimi.

Kavanoza të ricikluara me dekupazhHapi i tretë:

Me një furçë shtrijmë të gjithë shtresën me bisht të bardhë. Duhet bërë me shumë kujdes në mënyrë që letra nuk griset. Menjëherë do ta ngjitim në tenxhere dhe me ndihmën e gishtave do ta shtrijmë vizatimin mirë, pa rrudha.

Hapi i katërt:

Pasi të ngjiten vizatimet, mund t'i rishikojmë me pak ngjitës i bardhë dhe një furçë. Do të jetë në mënyrë që vizatimi të jetë më i fiksuar dhe ngjitur. Ne do të dekorojmë pjesën e poshtme të varkës. Me litar jute, dekorative dhe me ngjyra do ta rrotullojmë rreth varkës. Do ta ngjitim hap pas hapi me silikonin e nxehte ne menyre qe te qendroje e fiksuar. Do të bëjmë 4 deri në 5 xhiro. Ne do t'i kemi përfunduar tashmë varkat tona dhe mund t'i përdorim ato për shumë gjëra.

Kavanoza të ricikluara me dekupazh


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.