Kukulla e një qeni ose kafshësh të tjera për t'u bërë me fëmijë #yomequedoencasa

Përshëndetje të gjithëve! Në zanatin e sotëm ne do ta bëjmë këtë kukull qesharake e qenve për të kaluar një pasdite argëtuese me të vegjlit. Këto lloje kukullash janë shumë të lehta dhe pasi të dini se si ta bëni qenin, mund të përdorni imagjinatën tuaj për të rikrijuar kafshët që dëshironi më shumë. Në çdo rast, ne do t'ju lëmë disa këshilla për disa kafshë, përveç qenit.

Dëshironi të shihni se si ta bëni?

Materialet që do të na duhen për të bërë kukullën tonë të qenve

 • 2 rrotulla kartoni me letër higjienike ose dy tuba kartoni të trashë që mund t’i bëjmë duke e mbështjellë dhe ngjitur kartonin.
 • Litar, lesh ose çdo lloj materiali që mund të përdoret për të bashkuar pjesët si një copë pëlhure, një rrip prej pëlhure të vjetër, etj.
 • Kashta të disponueshme, ose tuba të hollë të bërë nga kartoni dhe që imitojnë formën e kashtave.
 • Sytë e zanateve ose sytë e bërë me karton të bardhë dhe të zi.
 • Një shkop artizanal për të bërë kryqëzimin nga i cili të trajtojmë kukullën tonë. Mund të përdorni gjithashtu një stilolaps ose diçka të ngjashme që funksionon mirë për këtë funksion.
 • Ngjitës
 • Tempera, shënues ose ngjyra për të ngjyrosur qenin tonë (opsionale)
 • Punues letre ose prerës për të bërë disa vrima
 • gërshërë

Duart në zanat

 1. Para së gjithash, le të shkojmë prerë një nga tubat e kartonit në gjysmë për të marrë bazën e kokës së qenit. Tjetri Ne do ta hapim në gjysmë dhe atje do të tërheqim dhe presim veshët e qenit para se t'i ngjitim në kokë. 

 1. Shtojmë sytë dhe ne tashmë e kemi kokën gati. Nëse do të pikturoni copat, momenti është para se të ngjitni sytë. Ju mund të pikturoni kokën dhe trupin (rrotulla tjetër) ose t'i lini ashtu dhe të shtoni disa rrathë ose njolla të vogla.

 1. Tani le të bëj vrimat, dy në kokë, në skajin e largët të hundës, si në pjesën e sipërme ashtu edhe në të poshtme.

 1. Në trup ne bëjmë një vrimë në secilin skaj në pjesën e sipërme dhe në pjesën e poshtme do të bëjmë dy vrima për të vendosur këmbët.

 1. bëj këmbët, Ne kalojmë dy pjesë të vargut nëpër vrimat në pjesën e poshtme, vendosim një copë kashte në secilën skaj dhe lidhim një nyjë në mënyrë që të mos dalë.

 1. Bishti, Ne do ta bëjmë atë duke ngjitur edhe një copë kashte në fund të trupit.
 2. Timeshtë koha për të hipur. Për ta bërë këtë ne do të presim dy pjesë të ngjashme të telit, rreth 40 cm të paktën. Ne i kalojmë nëpër vrimat në pjesën e sipërme të trupit të qenit dhe lidhim një nyjë brenda kartonit për t'i rregulluar ato. Ne do të lidhim një nyjë tjetër në pjesën e përparme (gjoksin e qenit) rreth 5 cm dhe do ta kalojmë nëpër kokë, së pari përmes vrimës së poshtme dhe pastaj përmes asaj të sipërme, ku do të lidhim një nyjë brenda kartonit me atë që ai rregullon kokën mirë.

 1. Mbetet vetëm të lidhni skajet e spangos në shkopin e zanatit dhe voila, ne kemi kukullën tonë.

Për të bërë kukulla të tjera, të tilla si një gjirafë, thjesht duhet të bëni kokën më të vogël dhe vargun që e bën qafën më të gjatë. Eksperimentoni për të parë se çfarë kafshësh mund të bëni.

Dhe mbani mend #yomequedoencasa.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.