Lojë tetris me gota kartoni ose vezë

Lojë tetris me gota kartoni ose vezë

Ky zanat është që të mund të luani një lojë argëtuese me të vegjlit në shtëpi (dhe jo aq pak...). Ne na pëlqen të bëjmë këto lloj lojërash, sepse së pari fëmijët do të argëtohen duke pikturuar dhe më pas do të duan të zbulojnë se si t'i bashkojnë të gjitha pjesët e tyre së bashku. Gëzohu, jam i sigurt që të gjithëve do t'ju pëlqen të kaloni një kohë kaq argëtuese.

Materialet që kam përdorur për këtë lojë Tretis:

  • Dy kartona të mëdhenj në formën e kupave me vezë. Ata duhet të kenë 6 vrima x 5 vrima në anën.
  • 7 ngjyra të ndryshme të bojës akrilike.
  • Furça e bojës.
  • Gërshërë.

Ju mund ta shihni këtë zanat hap pas hapi në videon e mëposhtme:

Hapi i parë:

Ne duhet te rregulloni mirë anët e kartonit që do të bëjë bazën. Ata do të duhet të qëndrojnë 6 vrima nga 5 vrima në anët e saj. Me kartonin tjetër do të bëjmë format që do të na duhen për të bërë këtë lojë të bukur. Ne do të shikojmë foton për të prerë të gjitha pjesët që na duhen.

Hapi i dytë:

I lyejmë të gjitha pjesët që kemi prerë. Duke qenë se janë 7 copë, do të na duhen të jenë me 7 ngjyra të ndryshme. Lërini pjesët të thahen.

Hapi i tretë:

Ju duhet të përshtaten të gjitha pjesët dhe shikoni nëse kanë nevojë për ndonjë prerje që të përshtaten mirë me formën. Mbetet vetëm të shijoni këtë lojë të bukur.

Ky zanat do të na bëjë mjaft argëtues, si kur bëhet fjalë për ngjyrosjen e tij, ashtu edhe kur duhet të luajmë me të. Është një lojë strategjike që do të marrë pak kohë për t'u luajtur. Duhet të përpiqemi t'i përshtatim pjesët pa lënë boshllëqe.

Lojë tetris me gota kartoni ose vezë


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.