15 vepra artizanale të lezetshme dhe të lehta me lule

Tamanna Rumee nëpërmjet Pixabay

Hanami është zakoni japonez i vëzhgimit të bukurisë së natyrës dhe veçanërisht të luleve gjatë pranverës. Është një nga periudhat më të bukura të vitit por është edhe kalimtare. Mund ta bëni pranverë gjatë gjithë vitit në shtëpinë tuaj duke dekoruar dhomat e ndryshme të shtëpisë tuaj me këto punime të bukura me lule letre.

Ka të gjitha llojet, ngjyrat dhe nivelet e vështirësisë. Në këtë postim unë prezantoj 15 vepra artizanale me lule letre e bukur dhe e lehtë për t'u bërë. Vazhdoni të lexoni!

Lule qershie, perfekte për të dekoruar shtëpinë në mot të mirë

Lule qershie

Një nga momentet më të bukura të pranverës është kur lulëzojnë lulet. Ata janë të gjithë të bukur, por pema e qershisë është veçanërisht e bukur. Në fakt, japonezët kanë një festival të njohur si festivali i sakurës ku mblidhen nën lulet e qershisë për të festuar natyrën, bukurinë dhe brishtësinë e saj.

Me zanatin e mëposhtëm nuk do të keni nevojë të udhëtoni në Japoni për të vëzhguar disa lule te bukura qershie. Mund t'i bëni vetë me dorë për të dekoruar shtëpinë tuaj! Ata duken shumë bukur në një vazo.

Materialet që do t'ju nevojiten janë letra krep rozë (një më e errët dhe një më e lehtë), degë (të vërteta ose artificiale), gërshërë, ngjitës i nxehtë dhe një laps. Për të parë se si bëhet, mos e humbisni postimin Lule qershie, perfekte për të dekoruar shtëpinë në mot të mirë. Është një nga punimet më të bukura të luleve me letër!

Lule Lilo ose lule tufë

lule jargavani

Nëse dëshironi të dekoroni dhomat e shtëpisë tuaj me lule, një tjetër mundësi shumë tërheqëse për punimet me lule letre janë këto lule jargavani. Do të jenë të shkëlqyera nëse i shoqëroni me bimë apo lule të thata si livando apo eukalipt.

Për të bërë këtë zanat do t'ju duhet pak letër krep me ngjyra, një shkop për të shërbyer si degë, gërshërë dhe një shkop ngjitës. Dëshironi të mësoni se si t'i bëni këto lule jargavan? Hidhini një sy postimit Lule Lilo ose lule tufë.

Lule dekorative me rrotulla letre higjienike

Lule letre

Dëshironi të ricikloni disa materiale që keni në shtëpi dhe të përfitoni prej tyre për të bërë vepra artizanale lule letre?

Do t'ju duhet të merrni këto materiale: kartonin e disa rrotullave të letrës higjienike (një për lule), një shënues të kuq dhe jeshil, gërshërë dhe një shkop ngjitës.

Procesi i krijimit të kësaj luleje dekorative është shumë i thjeshtë dhe nuk do t'ju marrë shumë kohë. Në vetëm disa hapa ju mund të tregoni këtë lule të bukur dekorative të ricikluar kudo që dëshironi. Shikoni si është bërë në postim Lule dekorative me rrotulla letre higjienike.

Qendër me lule, qirinj dhe gurë

Lulet e Lotusit

Tani që pranvera po afron, dëshironi të rinovoni dekorimet në shtëpinë tuaj dhe t'i jepni një pamje të freskët dhe origjinale? Në këtë rast nuk mund ta humbisni këtë Qendër me lule zambak uji, qirinj dhe gurë, do të jetë një nga punimet me lule letre që do t'ju pëlqejë më shumë!

Për të bërë këtë zanat do t'ju duhet letër krep me ngjyra për lule dhe gjethe, gërshërë, një pistoletë ngjitëse, qirinj, gurë dhe një tabaka.

brenda postës Pjesë qendrore me lule, gurë dhe një qiri ju mund të shihni hapin për ta bërë atë.

Lule kartoni me vezë

lule kartoni

A mbaruan vezët dhe kutia ku ata erdhën ishte bosh? Mos e hidhni! Ju ende mund t'i jepni një jetë të dytë për të bërë një të mirë lule kartoni. Rezultati është i mrekullueshëm dhe me to mund të dekoroni muret e shtëpisë tuaj ose të shtoni degëza për të bërë një buqetë. Gjithçka që mund të mendoni sepse ato japin shumë lojë!

Materialet që ju nevojiten janë këto: filxhanë bosh me vezë, tempera ose markera me ngjyra, gërshërë dhe shkop ngjitës ose silikoni i nxehtë. në postim Lule me kuti kartoni ju mund të shihni se si bëhet hap pas hapi. Kini parasysh sepse është shumë e lehtë!

Si të bëni një kurorë me lule letre

Kurora e luleve

Pranvera po afron dhe është e përshtatshme për ta pritur me stil. Asgjë më mirë se me një spektakolare kurorë me lule letre bërë me dorë! Do të jetë e bukur kudo që të vendosni ta vendosni si zbukurim, megjithëse duket shumë bukur në mure dhe dyer.

Mund t'i jepni madhësinë dhe ngjyrën që preferoni. Materialet që do t'ju nevojiten janë letra me ngjyrë, gërshërë, një stapler, një pistoletë silikoni dhe tela. Siç e shihni është një zanat shumë i thjeshtë në të cilin mund të marrin pjesë edhe të vegjlit e shtëpisë për ta realizuar.

Në postim Si të bëni një kurorë me lule letre Ju mund të shihni një video tutorial shumë të detajuar që do t'ju udhëzojë për ta bërë atë. Mos e humb atë!

Si të bëni një kuti me lule prej letre për të dekoruar dhomën tuaj

kuti lulesh

Një tjetër mundësi për të bërë vepra artizanale me lule letre me të cilat do të dekoroni dhomën tuaj është kjo flirte pikturë me lule me teknikën e scrapbooking. Është shumë elegante dhe me siguri do të dëshironi të përsërisni përvojën.

Për ta bërë atë mund të përdorni materiale që tashmë i keni në shtëpi nga vepra artizanale të tjera të mëparshme si bojëra uji, letra me bojëra uji, furçë dhe ujë, makinë shpuese, ngjitës, copë kartoni ose dru, karton jeshil, grushta letre dhe bazament.

Nëse doni të dini se si bëhet, në postim Si të bëni një kuti lulesh letre për të dekoruar dhomën tuaj mund të lexoni të gjitha detajet.

Diademë hipi me lule letre

diadem hippie

Puna e mëposhtme me lule letre do të jetë plotësuesi ideal për veshjet tuaja pranverore. Është një diademë hipi me lule të punuara me dorë që mund ta arrini me një teknikë shumë të thjeshtë.

Do t'ju duhet vetëm të grumbulloni materialet e mëposhtme: Letër krep ose krep, ngjitës, gërshërë, korda dhe rruaza me ngjyra. në postim Diademë hipi me lule letre Ju do të jeni në gjendje të lexoni të gjitha udhëzimet dhe të shihni se si bëhet hap pas hapi me imazhe. Diadema do t'ju duket e mrekullueshme!

Lule letre dhe kurorë lule kordoni

kurorë me lule letre

Një tjetër version i diademës së mëparshme hipi është ky kurorë me lule letre. Është e bukur, e lehtë dhe, më e mira nga të gjitha, shumë e lirë! Sapo të mësoni ta bëni, mund të bëni sa të doni me forma dhe ngjyra të ndryshme për ta veshur në festivale muzikore, ditëlindje, festa apo kurdo që dëshironi.

Merrni parasysh materialet. Me siguri shumë prej tyre i kanë tashmë në shtëpi: letër krep, ngjitës, gërshërë dhe fije. në postim Lule letre dhe kurorë lule kordoni Ju keni një video tutorial ku mund të shikoni për të krijuar kurorat tuaja. Gjithçka është shpjeguar shumë mirë. Mos e humb atë!

Si të bëni lule letre me qarqe

Lule letre me rrathë

Në postim Si të bëni lule letre me qarqe ju mund të mësoni se si të bëni lule të bukura lehtë dhe shpejt. Ato janë fantastike për të dekoruar libra, karta, kuti dhe objekte të tjera që keni nëpër shtëpi.

Procedura për të bërë lule letre eshte goxha e lehte. Megjithatë, në postim të gjitha udhëzimet shoqërohen me imazhe që të mos ju mungojë asgjë, si dhe lista e materialeve që do t'ju nevojiten për t'i bërë ato: letër të dekoruar, pom-pom ose butona, ngjitës dhe një grusht rrethor.

lule letre

lule letre

Një tjetër version i punimeve me lule letre është ky propozim i punuar me dorë dhe shumëngjyrëshe, të cilin mund ta krijoni duke përdorur letër, bojë letre, një shufër cilindrike, fjongo dhe disa gjëra të tjera si materiale.

Këto lule artizanale prej letre Duken shumë bukur në çdo ambient por sidomos nëse i vendosni në një vazo në një vend të ndritshëm në shtëpi apo zyrë. në postim lule letre Do të gjeni të gjitha hapat dhe detajet në mënyrë që t'i realizoni ato. Do të kaloni shumë mirë!

Si të bëni lule nga letra krepë

lule letre

Kanë mbetur edhe pak ditë deri në ditën e të dashuruarve dhe mënyra më e mirë për ta festuar atë është t'i bëni një dhuratë personit të veçantë që kanë krijuar duart tuaja. Një ide e mirë mund të jenë këto lule letre krep.

Janë shumë të lehta për t'u bërë dhe nuk do t'ju kushtojnë shumë. As në aspektin kohor dhe as në aspektin parash. Materialet do t'i gjeni gjithashtu në çdo dyqan dhe me siguri tashmë i keni disa prej tyre në shtëpi: letër krep, fjongo me ngjyra, kopsa, gërshërë, ngjitës dhe tela fleksibël.

mos e humbisni postimin Si të bëni lule nga letra krepë për të mësuar se si ta bëni atë.

Si të bëni lule letre krepë

lule letre krep

Nëse ju ka mbetur letër krep nga punimet e mëparshme, rezervojeni për ta bërë këtë. Është një model tjetër i lule me letër Krep shumë i lezetshëm dhe i thjeshtë për të dekoruar me ngjyra dhomat që dëshironi në shtëpi.

Çfarë materialesh ju nevojiten nëse dëshironi të bëni këtë zanat? Shirita letre krep të madhësive të ndryshme, vizore, gërshërë, pistoletë ngjitëse. Nëse dëshironi të shihni se si është bërë, klikoni në postim Si të bëni lule letre krepë.

Bëni vetë: Lule të Shën Valentinit me Peceta letre

Trëndafila letre për Ditën e Shën Valentinit

Nëse keni një aftësi për vepra artizanale me lule letre, në listën tuaj nuk mund të mungojë sa vijon. Me disa peceta letre të thjeshta mund të përgatisni disa lule shumë të lezetshme për të uruar ditën e Shën Valentinit së bashku me një kuti me çokollata. Një detaj i vogël shumë emocionues në të cilin fëmijët mund t'ju ndihmojnë edhe ta arrini atë.

Merrni disa peceta, disa markera, gërshërë dhe tela të imët. Nuk do t'ju duhet asgjë tjetër. Thjesht shikoni video-tutorialin e postimit Bëni vetë: Lule të Shën Valentinit me Peceta letre dhe ndiqni udhëzimet. Shumë e lehtë!

Lule letre të hapura

lule letre

Për të përfunduar këtë listë të punimeve me lule letre, unë paraqes këto lule të hapura, të cilin mund ta përdorni si dekorim të shtëpisë apo dhomës së festimeve. Janë shumë të lehta për t'u bërë dhe nuk kërkojnë aq kujdes sa lulet natyrale.

Nëse dëshironi të provoni të bëni këto lule letre të hapura, do t'ju duhet të merrni letër me ngjyrë, gërshërë, një stapler, kapëse dhe ngjitës. Dhe si bëhen ato? Për të zgjidhur këtë pyetje ju këshilloj të lexoni postimin Lule letre të hapura ku do të gjeni të gjitha detajet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.