Lule Lilo ose lule tufë

Përshëndetje të gjithëve! Në zanatin e sotëm le të shohim se si të bëjmë një lule lilo ose një lule tufë. Ata janë të shkëlqyeshëm për të dekoruar çdo dhomë në një vazo të bukur, duke i shoqëruar ato me lule ose bimë të thata të tilla si eukalipt ose livando.

A doni të shihni se si mund t'i bëni këto lule?

Materialet që do të na duhen për të bërë lulen tonë lilo ose lulen e llojit grumbull.

 • Letër krep me ngjyrën që duam lulja.
 • Rrini, shërbejeni një degë që e gjejmë në arë ose shkopinj.
 • Shkop ngjitës ose ngjitës tjetër letre.
 • Gërshërë.

Duart në zanat

 1. Ne prerë një copë letër krep. Masa e duhur shënohet nga dyfishi i rrotullave të letrës së krepës.

 1. Ne vendosim shkopin në buzë të letrës së krepës dhe mbështjellim të gjithë letrën.

 1. Ne e shtrëngojmë mirë rrotullën në mënyrë që të mbetet në formë dhe ne heqim shkopin nga brenda.
 2. Ne hapim pak letër, duke e mbajtur shumicën të mbështjellë dhe ne prerë me një distancë prej rreth gjysmë centimetri (Bëni atë me sy, nuk ka rëndësi nëse nuk ka saktësisht të njëjtën masë në të gjitha prerjet) E rëndësishme është vetëm prerë pjesën e mbështjellë në mënyrë që letra e krepës të mbetet një copë e vetme.

 1. Ne vëmë fundin e shkopit në pjesën e paprerë të letrës së krepës dhe vNe mbështjellim duke u siguruar që të kthejmë shkopin dhe letrën të rrokulliset rreth 8-9 cm nga fundi i shkopit.

 1. Ne e sigurojmë rrotullën me ngjitës dhe ne shtrydhim një moment për t'u siguruar që të ngjitet mirë para se të lëvizim rrotullat e letrës dhe t'i lëmë ato në mënyrën që na pëlqen më shumë. Edhe pse idealja është të mos prekni shumë prej tyre në mënyrë që të mos humbasin formën e tyre të mbështjellë.

Dhe gati! Ne tashmë kemi lulet tona të gatshme për t'u vendosur dhe për të ndriçuar çdo dhomë në shtëpi ose për t'u dhënë si dhurata.

Shpresoj të gëzohesh dhe të bësh këtë zanat.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.