Mësoni të vizatoni lehtësisht një mace

Macet përfaqësojnë dinakërinë, pozitivitetin dhe intuitën. Në Egjiptin e lashtë, kafshët me vlerë të madhe shpirtërore konsideroheshin kafshë dhe sot janë miq të shkëlqyer që na bëjnë shoqëri.

Nëse dëshironi t'i bëni homazh figurës së maces, ose për të pikturuar një ilustrim ose sepse dëshironi ta vendosni në një bluzë për të treguar dizajnin tuaj kudo që të shkoni, në këtë postim ju tregojmë se si mund të mësoni. për të nxjerrë me lehtësi një mace. Le të fillojmë!

Aprende a dibujar un gato fácilmente en papel

En el modelo que te mostraré a continuación aprenderás a dibujar un gato fácilmente en papel con tan pocos materiales que los podrás contar con los dedos de una mano. Además, el diseño es muy sencillo por lo que si eres principiante o no se te da muy bien el dibujo no te preocupes ya que con la práctica podrás mejorar tus diseños y tu técnica.

Veamos, abajo, qué materiales tendrás que reunir y los pasos a dar para aprender a dibujar un gato fácilmente en papel.

Materiale për të mësuar se si të vizatoni një mace lehtësisht në letër

 • Një pilot me ngjyrë të zezë
 • Lapsa me ngjyra ose shkumësa me ngjyra
 • Një fletë e bardhë Din A4

Hapat për të mësuar se si të vizatoni një mace lehtësisht në letër

Këtë herë do të mësojmë se si të bëjmë një kotele të lezetshme me estetikën Kwaii. Shumë e thjeshtë por në të njëjtën kohë jashtëzakonisht e bukur dhe me rezultate. E përkryer nëse nuk keni shumë kohë, por duhet të vizatoni diçka shpejt ose dëshironi t'i mësoni fëmijët tuaj të vizatojnë një mace në vetëm disa hapa. Le të shohim se si është bërë!

 • Gjëja e parë që duhet të bëni për të vizatuar një mace në letër është të vizatoni tiparet e kafshës. Për ta bërë këtë, merrni pilotin e zi dhe letrën e butë dhe drejt qendrës së fletës vizatoni sy të mëdhenj ovale dhe ekspresive.
 • Më pas mbushni sytë me të zezë, duke lënë dy rrathë të vegjël të bardhë për të ndriçuar pamjen.
 • Më pas, vetëm midis syve, vizatoni një hundë të vogël në formën e një trekëndëshi. Nga hunda do të dalin dy vija të vogla të lakuara që do të jenë buzëqeshja e maces.
 • Hapi tjetër do të jetë të vizatoni kokën e kafshës në formën e një rrethi. Mund ta mbyllni kokën në zonën e mjekrës ose jo, kjo është zgjedhja juaj.
 • Tani është koha për të nxjerrë veshët e maces. Rikrijojini ato si një trekëndësh i madh i jashtëm dhe një trekëndësh pak më i vogël i poshtëm për të përfaqësuar veshin e kafshës.
 • Pasi të kemi bërë fytyrën e maces, është koha të përqendrohemi te trupi. Vizatimi i saj është po aq i lehtë sa fytyra. Për ta bërë këtë, merrni përsëri pilotin dhe bëni një lloj rrethi më të vogël se koka që do të veprojë si trup.
 • Brenda trupit do t'ju duhet të vizatoni dy këmbët e përparme. Nuk do të ketë kurriz sepse në këtë dizajn macja është ulur duke tundur bishtin dhe me një qëndrim kureshtar.
 • Së fundi, hapi i fundit është bishti. Vizatoni atë që del nga pjesa e pasme e kafshës.
 • Më pas, përdorni shkumësat me ngjyra për të ngjyrosur gëzofin e maces tuaj me ato që ju pëlqejnë më shumë.
 • Dhe gati! Në këtë mënyrë ju keni arritur të mësoni se si të vizatoni një mace me lehtësi. Është kaq e thjeshtë sa mund të krijoni disa figura macesh me shprehje të ndryshme në fletën tuaj të letrës: e lumtur, e zemëruar, kurioze, lozonjare, ëndërrimtare... Si të doni!

Aprende a dibujar un gato fácilmente en tela

Ahora que ya sabes dibujar un gato fácilmente en papel es momento de pasar a otros formatos para desarrollar nuestra creatividad incluso cuando de pintar gatos se trata. En este caso, vamos a aprender a dibujar un gato sobre tela.

Los materiales y los pasos que tendrás que dar son diferentes al papel por lo que te aconsejamos prestar atención a continuación.

Materiales para aprender a dibujar un gato fácilmente en tela

 • Një shënues tekstili i zi
 • markera tekstili me ngjyra
 • Një bluzë e bardhë
 • shirit ngjites

Pasos para aprender a dibujar un gato fácilmente en tela

Kur të keni praktikuar mjaftueshëm dhe të keni arritur një rezultat që ju pëlqen të pikturoni macet në letër, mund të dëshironi të bëni hapin dhe të provoni t'i vizatoni ato në një lloj tjetër mbështetjeje, si p.sh., një bluzë prej pëlhure të bardhë.

Hapat për të vizatuar mace janë të njëjta me ato të përshkruara më sipër. Megjithatë, duke qenë se suporti dhe karakteristikat e tij janë të ndryshme, do t'ju duhet të keni pak më shumë përqendrim dhe puls në mënyrë që të mos njollosni pëlhurën. Përveç kësaj, duhet të rishikoni këshillat e mëposhtme kur shkoni të vizatoni macen tuaj në këmishë.

Përdorni shiritin ose piskatoren për të shtrirë pëlhurën e veshjes

Për shkak të llojit të mbështetjes, ndonjëherë mund të ketë njolla me shënuesit kur bëni linjat nëse pëlhura nuk shtrihet mjaftueshëm. Një këshillë: përdorni piskatore, pak shirit ose një rrathë për ta shtrirë mirë pëlhurën në mënyrë që të jetë pa rrudha dhe e sigurt.

Përdorni një skicë përpara se të filloni

Një truk i mirë kur vizatoni macen nëse nuk keni shumë praktikë të pikturoni në pëlhurë është të krijoni një skicë që ju jep më shumë besim kur shkoni të pikturoni kafshën në telajo.

Përpara se të pastroni veshjen, respektoni periudhën e tharjes së bojës

Prisni pak përpara se të lani bluzën në mënyrë që ngjyrat të vendosen mirë dhe të mos njollosen kur të përfundoni të lyeni macen me markerët e tekstilit në veshje.

Sa kohë duhet të prisni përpara se të pastroni këmishën? Gjëja më e këshillueshme është që të prisni rreth 72 orë. Megjithatë, termi mund të ndryshojë në varësi të vetive të produktit të zgjedhur. Është për këtë arsye që rekomandohet të lexoni të gjitha udhëzimet për shënuesit për t'u siguruar që po i përdorni saktë.

Dhe gati! Nëse vendosni të mësoni të vizatoni lehtësisht një mace në një bluzë prej pëlhure, mund të krijoni dizajne fantastike macesh për veten ose miqtë tuaj. Është një zanat argëtues dhe një dhuratë fantastike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.