Macja portokalli e bërë me karton

Macja portokalli e bërë me karton

kjo Mace e vogel ajo është një bukuroshe e vërtetë. Ne mund ta bëjmë këtë zanat me karton dhe me disa copa pastrues tubash. Ndjekja e hapave do të jetë një punë e vogël e lehtë dhe vendimtare që mund ta bëni me të vegjlit në shtëpi. Kjo zeje është bërë me silikon të nxehtë në mënyrë që copat e saj të ngjiten më shpejt. Prandaj, mund të bëhet paksa i rrezikshëm për shkak të nxehtësisë që merr dhe djeg gishtat e fëmijëve. Për ta bërë këtë, mund të zëvendësoni një ngjitës të përshtatshëm për vepra artizanale dhe t'i mbani pjesët me diçka në mënyrë që ato të ngjiten më ngadalë. Nëse keni dyshime për hapat e tij, ju keni një video demonstruese në mënyrë që të mos humbisni detaje.

Materialet që kam përdorur për kotelen:

 • Karton portokalli me ngjyrë intensive.
 • Një copë kartoni portokalli pak më e lehtë dhe e bardhë.
 • Një rrip pastrues tubash portokalli.
 • Dy sy plastike për vepra artizanale.
 • Silikoni i nxehtë dhe arma juaj, ose në rast të dështimit, një lloj zam i veçantë për vepra artizanale.
 • Shënues i zi.
 • Laps.
 • Gërshërë.
 • Rregulla

Ju mund ta shihni këtë zanat hap pas hapi në videon e mëposhtme:

Hapi i parë:

Përgatisim kartonin ngjyrë portokalli të errët dhe me vizore vizatojmë një drejtkëndësh 8 x 21 cm. E presim dhe e mbështjellim për të formuar një cilindër të gjerë. I ngjitim anët me silikon të nxehtë.

Hapi i dytë:

Ne vendosim karton portokalli të lehtë në cilindër dhe llogarisni sa e madhe duhet të vizatoni surrat mace, do ta bëjmë me dorë të lirë. E presim dhe e ngjisim. Në të njëjtën mënyrë do të vizatojmë një rreth i vogël i bardhë, Do ta presim dhe do ta ngjitim.

Hapi i tretë:

Me ndihmën e një shënuesi të zi vizatojmë sytë dhe vetullat. Ne gjithashtu do të pikturojmë mustaqe dhe vija anësore Do të jenë në formë trekëndëshi.

Hapi i katërt:

Ne prerë një rrip i gjatë për të bërë bishtin e maces, rreth 12 cm. E presim fundin e bishtit në mënyrë që të jetë me majë. Me shënuesin e zi lyejmë disa vija të gjera përgjatë bishtit, në të dy anët e kartonit. E ngjisim bishtin pas trupit të maces duke e lënë pjesën tjetër përpara.

Hapi i pestë:

Merrni pastruesin e tubit dhe prisni dy pjesë në të bëjnë veshët Do t'i vendosim të marrin dy forma trekëndore dhe t'i ngjisim në pjesën e sipërme dhe të brendshme të tubit. Merrni dy pjesë të tjera pastrues tubash dhe rrotullojini ato bëni dy topa Do t'i ngjitim në pjesën e poshtme të maces për të simuluar këmbët. Dhe kështu do të kemi këtë kotele të lezetshme.

Macja portokalli e bërë me karton

Artikulli i lidhur:
Kuti me lodra për mace


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.