Ndryshoni mënyrën se si vendosni datat në shënime, fletore ose ditarë

Pershendetje te gjitheve! Në zanatin e sotëm do të shohim se si mund të bëjmë ose shkruani datat shumë më të bukura te pikat klasike të vendosjes ose shiritat midis ditës, muajit dhe vitit.

Materialet që do të na duhen për të shkruar datat tona

  • stilolaps i zi
  • Shënues me ngjyra ose theksues
  • Fletore

Duart në zanat

Gjëja e parë që duhet të kemi parasysh është se sa herë që do të vendosim ngjyrë nga një shënues i përzier me stilolapsin ose shënuesin e hollë të zi, duhet të presim që ngjyra e zezë të thahet ose të vendosim të gjithë ngjyrën në fillim. Nëse nuk e bëjmë në këtë mënyrë, do të turbullojmë bojën e zezë dhe, rrjedhimisht, atë që është shkruar.

Mënyra numër 1 për të shkruar një datë: ditë dhe muaj

Shkruajmë me ngjyra numrin e ditës që është dhe, më vonë, shkruajmë mbi muajin në të cilin ndodhemi.

Mënyra numër 2 për të shkruar një datë të plotë

Shkruajmë fillimisht ditën e javës që është, poshtë bëjmë një vijë të trashë me ngjyrë dhe sipër shkruajmë muajin ose numrin e ditës që është.

Mënyra numër 3 për të shkruar një datë të thjeshtë

Vendosim një katror në të cilin mund të nxjerrim në pah disa nga anët. Brenda shkruajmë muajin dhe poshtë ose në njërën anë me ngjyrë do të bëjmë një rreth për të vendosur ditën e muajit.

Mënyra numër 4 për të shkruar një datë sikur të ishte një mini kalendar

Bëjmë një katror dhe pas tij sikur të kishim një katror tjetër. Ne do të vendosim ngjyrë në pjesën e pasme dhe në pjesën e përparme ditën dhe muajin në numër. Sipër do të vendosim disa rrathë që japin pamjen e sustave të fletores për të pasur një mini kalendar të vizatuar.

Dhe gati! Tashmë kemi disa ide për të shkruar datat në mënyrë origjinale, ndaj le t'i përdorim ato dhe të krijojmë më shumë modele nga këto ide.

Shpresoj se do të inkurajoheni dhe do ta vini në praktikë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.