Bërja e një blindi me shufra

Blinds janë një alternativë e shkëlqyeshme për perde. Ato janë shumë praktike në dritaret në dhomën e ndenjes, kuzhinën ose dhomën e gjumit dhe kombinohen në mënyrë të përkryer me qilima dhe jastëkë. Sot vij me një propozim për bëjeni verbërin tuaj me shufra dhe jepni një ndryshim në dhomën e fëmijëve.

Për këtë do t'ju duhet një çantë për të montuar një blind me madhësinë e duhur për dritaren dhe një pëlhurë të bukur dhe rinore.

Materialet:

 • Metrazhe.
 • Metro.
 • Velcro. (vetëm pjesa e butë).
 • Makine qepese.
 • Fije.
 • Hala.
 • Gërshërë.
 • Kunjat.
 • Paragjykim (për të vendosur shufrat dhe për të kaluar shiritat).
 • Komplet ose mekanizëm i verbër i plotë.
 • Shënues për pëlhurë.

proceso:

Gjëja e parë që do të duhet të bësh është mat dritaren dhe përshtat masën e Tela të verbërve. Dhe blini mekanizmin. Në rastin tim kam përfituar nga një që tashmë e kisha.

Siç duam, duhet të shtojmë rreth 4 cm më shumë pëlhurë, në secilën anë, për buzët.

 • Përgatitni hem në pjesën e poshtme të të verbërve, do të jetë 1 cm më e gjerë se shiriti.
  Kështu që nuk ka problem kur vendosni kundërpeshën dhe kur e nxirrni atë, për tu larë ose hekurosur. Merrni matje dhe shënoni me shënuesin.
 • Mbërthyer dhe basted nëse mendoni se është e nevojshme. (Unë e kam kaluar direkt në makinë).

 • Mos harroni të lini rreth dhjetë centimetra të pa qepura e cila do të jetë aty ku do të prezantojmë shufrën kundërpeshë.
 • Ajo kalon nëpër makinë me një backstitch.

 • Merrni matjet për të vendosur paragjykimin e të verbërve, Për ta bërë këtë, ndani pëlhurën në pjesë të barabarta. Në rastin tim ata janë në një distancë prej rreth tetë inç nga njëri-tjetri.
 • Baste dhe të kalojnë nëpër makinë qepëse. Mos harroni të lini rreth dhjetë centimetra nga buza për të qenë në gjendje të futni shufrat më vonë.

 • Pastaj përgatitni një skaj të thjeshtë për pjesën e sipërme, ku do të shkojë velcro, (e butë). Po anët gjithashtu.
 • Ne do t'i qepim unazat në kundërpeshë me dorë për të rregulluar vargjet.
  Mbi skajin e kundërpeshës.

 • Tani futni shufrën kundërpeshë përmes vrimës së poshtme.
 • Tjetra pjesa tjetër e shufrave.

 • Vendosni blindin duke ngjitur velcro në pjesën e sipërme.
 • Kaloni shiritat nëpër shiritat e shufrave dhe lidhjet në unazat e kundërpeshës.

Dhe gati! ideal për zbukurimin e dhomës së fëmijëve në rastin tim, dhe në tuajin? Nëse guxoni të bëni vetë të verbër, do të doja ta shihja kudo në rrjetet e mia sociale. Unë ju inkurajoj ta bëni, ndryshimi është befasues dhe rezultati është spektakolar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)