Qilim zemre me pëlhurë me gëzof

Qilim zemre

Përshëndetje të gjithëve. Sot ju sjell një tutorial për të bërë një qilim zemre.

Si lexues që jam edhe për të vegjlit e mi u pëlqen të lexojnë shumë Dhe çfarë mënyre më të mirë sesa ta bësh atë në një vend të rehatshëm, por me stil.

Kjo është arsyeja pse unë kam vendosur të pyes lexuesit e vegjël se çfarë do të dëshironin dhe kam dënuar: "Një tapet i zemrës jeshile me gëzof", kështu që unë u futa në punë për të krijuar atë kënd sipas dëshirës së tyre dhe këtu ju tregoj se si e bëra zemrën të qiluar.

Materiale për të bërë një qilim zemre

 • Pëlhurë jeshile me push të ashpër.
 • Pëlhurë prej pambuku prej pelushi.
 • Gërshërë dhe kunja.
 • Pena shënuese.
 • Makine qepese.

proces

Megjithëse kam përdorur makinën qepëse për këtë projekt, ajo mund të bëhet pa ndonjë shqetësim me dorë duke ndjekur të njëjtën procedurë. Madhësia e leckës do të ndryshojë në varësi të madhësisë së zemrës që duam, unë kam përdorur një copë pëlhure afërsisht 150 x 200 centimetra.

Për të filluar, unë palosa pëlhurën prej gëzofi në gjysmë dhe pastaj vizatova siluetën e një zemre gjysmë me një shënues që ishte më i errët se pëlhura me ngjyrë të gjelbër për ta vizualizuar mirë.

Qilim zemre

Kur mbarova vizatimin, vendosa kunja rreth figurës, duke marrë të dy pjesët e pëlhurës dhe e prerë ngadalë me një gërshërë të mprehtë, duke u kujdesur që pëlhura të mos lëvizte për të pasur një rezultat të mirë përfundimtar.

Qilim zemre

Pastaj, për të vazhduar me bërjen e tapetit të zemrës, shtriva pëlhurën tjetër në dysheme ose mund të jetë një sipërfaqe e gjerë, e pastruar mirë dhe vendosa zemrën e prerë sipër me anën me flokë të kthyer poshtë, domethënë, fytyrat e dukshme duhet të jenë brenda dhe pastaj i bastionova dy pëlhura me kunja.

Kur mbarova pjekjen e të gjithë skicës së zemrës pranë pëlhurës tjetër, fillova të shkurtoj me kujdes, duke lënë një diferencë të vogël prej një centimetri në qilimin e zemrës në mënyrë që kunjat të mos shkëputeshin.

Kur kisha prerë plotësisht tapetin e zemrës, vazhdova ta qepja atë. Unë kam përdorur makinë qepëse por ne mund ta bëjmë atë me dorë me durim. Unë kam lënë një boshllëk të vogël pa qepur për ta kthyer qilimin e zemrës dhe gjithashtu të jem në gjendje ta laj atë nga brenda kur është e nevojshme pasi kjo do ta bëjë atë të ruhet më mirë.

Qilim zemre

I bëra një buzë vrimës që lashë në mënyrë që të mos mërzitej dhe të ishte më e hijshme në tapetin e zemrës.

Qilim zemre

Pas kësaj unë e ktheva atë dhe kalova një hekur të butë në anën e pëlhurës së pambukut për të formuar qepjet e qilimit të zemrës.

Qilim zemre

Dhe ne tashmë e kemi përfunduar tapetin e zemrës dhe jemi gati ta vendosim në atë kënd leximi ose në atë dhomë që duam të zbukurojmë.

Unë shpresoj që ju ka pëlqyer tutorialin. Më lini komentet tuaja!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.