Qirinj aromatikë

Qirinj aromatikë

Zbuloni se si mund të bëni disa qirinj shumë të thjeshtë për të dekoruar dhe ndizeni në shtëpinë tuaj. Ose nëse preferoni, ato mund të bëhen dhe shërbehen si dhuratë. Ju duhet të zgjidhni si përbërësin kryesor dylli ose parafine, Ose ta blini ose ta përdorni përsëri nga një qiri. Në rastin tim e kam ripërdorur dhe e kam shkrirë për të qenë në gjendje ta mbush me disa nga kallëpet që kam zgjedhur. Ato mund të përdoren kavanoza konservimi o kavanoza të vogla qelqi të jetë në gjendje t'i japë ato një dobi e dytë. Për të ditur se si ta bëni atë, mund të shikoni videon tonë demonstruese ose të shihni se si bëhet hap pas hapi më poshtë.

Materialet që kam përdorur për qirinjtë:

 • 2 qirinj të mëdhenj dylli ose parafine
 • Vaj i koncentruar me aromë kanelle (çdo tjetër mund të përdoret)
 • Një kavanoz i vogël qelqi
 • Fije dekorative me dy ngjyra (në rastin tim të kuqe dhe të bardhë)
 • Një kanaçe me konserva
 • Litar jute
 • Silikoni i nxehtë dhe arma e saj

Ju mund ta shihni këtë zanat hap pas hapi në videon e mëposhtme:

Hapi i parë:

Ne zgjedhim qirinjtë dhe shkojmë duke u ndarë në copa të vogla dhe hedhja dyll ose parafinë në një tas. Ne do të respektojmë fitilin për të qenë në gjendje ta ripërdorin atë më vonë. Qëllimi është që ta zhbëjmë atë dyll ose parafinë dhe për këtë ne do ta bëjmë në banjë me ujë ose në mikrovalëMe Nëse e bëjmë atë në mikrovalë, do të na duhet ta programojmë fuqi e ulët dhe në intervale prej 2 minutash dhe shkoni vërdallë me një lugë. Do të na duhet gjithë koha që duhet derisa të shohim se gjithçka është shkrirë plotësisht. Ndërsa po e shkrijmë do të shtojmë dy ose tre lugë esencë ose vaj të parfumuar. Në rastin tim kam përdorur thelbi i kanellës. I trazojmë së bashku me dyllin në mënyrë që vaji të përthithet mirë.

Hapi i dytë:

Marrim kavanozin e qelqit për ta dekoruar. Ne do të mbështjellim një copë fill dekorativ në krye duke i dhënë disa kthesa. Ne lidhim nyjë të dyfishtë në pjesën e përparme dhe ne bëjmë një hark të bukur.

Hapi i tretë:

Ne marrim kavanozin e konservimit dhe e dekorojmë me të litar juteMe Në pjesën e poshtme të varkës do të mbështjellim litarin dhe do ta ngjisim pak nga pak me të silikoni i nxehtëMe Ne do t'i japim pesë apo gjashtë xhiro ose derisa të shohim se ka qenë pak a shumë dekorative.

Hapi i katërt:

Një tjetër kupë që kam përdorur është një kanaçe e ricikluar dhe e zbukuruar tashmë që kisha bërë në një zanat tjetër, për të parë se si bëhet mund të klikoni kjo lidhjeMe Fitili që kishim lënë mënjanë do të ripërdoret në kanaçe. Ne do të ngjisim bazën e fitilit në çdo shishe me një pikë silikoni, dhe ne do ta përqendrojmë atë. Ne do të presim copën e fitilit të tepërt.

Qirinj aromatikë

Hapi i pestë:

Me dyllin ose parafinën e shkrirë tashmë mund ta derdhim në çdo shishe. Ne e mbajmë fitilin me dorën tonë në mënyrë që të mos lëvizë ndërsa shkojmë derdhja e dyllitMe Tani ju vetëm duhet të prisni disa minuta që të ngurtësohet plotësisht dhe të keni gati qirinjtë tanë të bukur.

Qirinj aromatikë

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.