Riciklimi: Mollëkuqet me kuti kartoni

Mollëkuqe me kuti vezësh

E vërteta është se me kartonët e vezëve mund të bësh gjëra të panumërta, thjesht shto imagjinatë dhe me siguri do të dilni me një ide pas tjetrës. Në këtë rast, për shembull, ne mund t'i përdorim ato për të bërë kafshë qesharake për të luajtur me fëmijët tanë. Fëmijët i duan kafshët dhe është një mënyrë zbavitëse që ata të mësojnë të tregojnë ndryshimin midis tyre.

Meqenëse pranvera po fillon së shpejti, ne do të bëjmë disa mollëkuqe shumë qesharake dhe me ngjyra të ndezura. Për ta bërë këtë, ne do të prerë pjesën e fryrë të kartonit të vezëve. Ne ngjyrosim me temperën e ngjyrës së dëshiruar dhe e lëmë të thahet.

Sapo të thahen, pikturojmë pikat sipër me tempera të zezë dhe i lëmë të thahen përsëri. Nëse kemi një armë silikoni, dhe nëse jo, me ngjitës, ngjisim pompon (si kokë) në kartonin që kemi pikturuar më parë (i cili vepron si trup).

Pasi të jenë ngjitur, ne shtojmë disa antena qesharake në kokë me disa tela të imëta ose me fundin e një kashte të vogël që e mbulojmë me lesh të zi. Dhe së fundmi ne ngjisim sytë, do të jetë shumë më qesharake me sytë e animuar.

Si pom-poms ashtu edhe sytë mund të gjenden lehtësisht në çdo dyqan njëqind dollarësh, por në rast se nuk kemi pom-poms ne gjithmonë mund të vizatojmë një fytyrë në një kartoni me ngjyrë, ta presim dhe ta ngjisim atë në trup. Kaq e lehtë !. Tani mund të luajmë me fëmijët tanë dhe me kafshët e reja. Përveç mësimit të kësaj kafshe të re (ose insekti në këtë rast) ne gjithashtu mund të luajmë me ngjyrat me të cilat i pikturojmë ato.

Më shumë informacion - Recetë e ngjitësit në shtëpi

Foto - Genuardis


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.