Shishe e zbukuruar me litarë dhe lesh

Përshëndetje të gjithëve! Në zanatin e sotëm do të shohim se si jepni një jetë të dytë atyre shisheve prej qelqi që kemi në shtëpi dhe i ktheni ato në vazo, vazo ose çfarëdo që të vjen në mendje, duke i dekoruar ato me litarë dhe lesh. Isshtë një mënyrë e mirë për të ripërdorur ato shishe që kanë forma të veçanta dhe i japin një prekje unike shtëpisë sonë.

A doni të shihni se si mund t'i bëni ato?

Materialet që do të na duhen për të dekoruar shishet tona të qelqit

 • Shishe qelqi, në varësi të asaj për të cilën dëshironi ta përdorni më vonë, një madhësi ose tjetra është më e mirë.
 • Vargje me trashësi të ndryshme
 • Lesh me ngjyra të ndryshme
 • Ngjitës i fortë si silikoni i nxehtë
 • gërshërë

Duart në zanat

 1. Gjëja e parë është pastroni shishen mirë si brenda ashtu edhe jashtë. Pasi të mbulohen nga litarët dhe leshi, asgjë nuk ndodh nëse ka mbetur ndonjë ngjitës ose etiketë. Sigurisht, sa më pak të jetë, aq më mirë.
 2. Për sa kohë që e kemi shishen tonë të pastër dhe të thatë, mundemi filloni të mendoni se si duam ta dizajnojmë dekorimin. Ka shumë opsione, ne thjesht mund të fillojmë ta dekorojmë atë duke alternuar ndryshe lloje të ndryshme të fijeve dhe litarëve, duke zgjedhur vetëm litarë me ngjyra të ndryshme ose vetëm lesh me ngjyra të ndryshme. Ne gjithashtu mund të bëjmë dizajne që alternojnë zona të litarit të drejtë ose leshit dhe zona në zigzag. Imagjinata do të jetë aleati juaj më i mirë për të bërë dizajnin, ju mund të shënoni me një shënues të përhershëm në shishe zonat e ndryshme të zbukuruara për të ditur se kur të ndryshoni ngjyrën ose ku do të shkojë një dizajn.
 3. Pasi të kemi zgjedhur atë që duam të bëjmë, është koha të fillojmë ta bëjmë atë. Ne do të jemi litarë dredha-dredha dhe leshi nga baza e shishes, duke i rregulluar ato me pak silikoni të nxehtë çdo disa centimetra dhe kështu sigurohuni që dizajni ynë do të qëndrojë shumë i fortë.

Dhe gati!

Shpresoj të gëzohesh dhe të bësh këtë zanat.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.