SI T M B MNI KAKTUJT NDIKIMOR NDECRKOMBTAR HAPI N B HAP

Në këtë punë praktike Unë ju mësoj të krijoni një kaktus i ndjerë. Këto bimë janë shumë në modë dhe shumë dekorative, por ndonjëherë për disa arsye nuk mund t'i kemi natyrshëm për shkak të pikave ose ferrave të tyre, kështu që ne do të mësojmë t'i krijojmë ato vetë në një mënyrë artificiale, por po aq dekorative.

materiale

Për ta bërë këtë lloj kaktus do t'ju duhet sa më poshtë materiale:

 • Ndjerë jeshile
 • Fije e bardhë ose ekru
 • gjilpërë
 • gërshërë
 • Objekt rrethor
 • Pambuk ose pambuk
 • Silikoni me armë
 • Shirit letre
 • Tenxhere me lule
 • Tokë

Hap pas hapi

Në tjetrën video-tutorial e jona Kanali i YouTube, ju mund të shihni se si bëhet në detaje, në mënyrë që të mësoni lehtë dhe të keni mundësi bëjeni veten.

Siç mund ta keni parë në video, është shumë e lehtë për t'i bërë këto Kaktus. Gjithashtu, ju mund të ndryshoni ngjyrë tek lulja, ose bëni disa duke ndryshuar tonin e gjelbër të ndjerë dhe duke përdorur disa të errët dhe të lehta. Në këtë mënyrë do të krijoni koleksione shumë të bukura dhe dekorative të kaktuseve.

Le të shqyrtojmë atë që duhet të bëni për të krijuar tuajin kaktus i ndjerë kështu që ju nuk harroni asgjë për asgjë.

 1. Pritini një rreth nga ndjerë jeshile.
 2. Kaloni fijen gjatë gjithë skajit.
 3. Vendosni pambukun ose mbushjen në qendër të rrethit dhe mbylleni atë duke tërhequr fijen e tepërt.
 4. Kaloni disa shirita fije nëpër topin e ndjerë dhe futni gjilpërën nëpër qendër.
 5. Bëni disa nyje përmes kaktusit me fijen që simulon thumba.
 6. Pritini shiritin e shiritit të letrës në një kulm.
 7. Mbështilleni atë në vetvete për të krijuar lulen.
 8. Fiksojeni atë me armë silikoni.

Dhe ju vetëm duhet të zgjidhni tenxhere lulesh që ju pëlqen më shumë, mbusheni me tokë ose gurë dhe vendosni kaktusin tuaj.

Duket bukur në çdo cep të shtëpisë. Bëni ato Tamano, formë dhe ngjyrë ju dëshironi, dhe kombinoni lloje të ndryshme të kaktuseve për të krijuar kënde shumë të veçantë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.