Si të bëni argjilën polimer të bërë në shtëpi

si bëhet balta polimer (Kopje)

Shumë herë ngarkoj postime kushtuar argjila polimer, është i formueshëm dhe mund të përdoret për të panumërta Zanatet. Të dy për të bërë figurina, për të bërë zinxhirë kyç ose bizhuteri. Isshtë një material që unë e dua dhe është gjithashtu shumë argëtues për të punuar me të.

E vetmja pengesë që ka është çmimi pasi, nuk është se është tepër e shtrenjtë, por është mjaft e shtrenjtë për të mos e blerë nëse nuk jemi shumë të sigurt se çfarë do të bëjmë me të ose nëse do të dimë se si për t’i dhënë një përdorim të mirë. Për atë arsye, në postimin e sotëm unë ngarkoj një recetë për ta bërë balta polimer e bërë në shtëpi dhe në mënyrë që të mund të provoni dhe të luani me materialin në një mënyrë shumë më të lirë

La balta polimer, e njohur gjithashtu si Fimo, është një nga më të rëndësishmet në këtë botë të krijimtarisë dhe imagjinatës. Falë tij ne mund të krijojmë të gjitha format që shfaqen në mendjen tonë dhe me më shumë se rezultate të pabesueshme. Gjeni gjithçka që ju nevojitet në lidhje me të!

Çfarë është argjila polimer?

Lule prej argjile polimer

Meqenëse e kemi prezantuar me një produkt yll, tani duhet të dimë mirë për çfarë po flasim. Argjila polimer është një pastë e formueshme. Me siguri që të gjithë e kujtojmë brumin e lojërave që kemi përdorur kur ishim të vegjël. Epo, është shumë e ngjashme me këtë. Mund të përdoret nga të rinjtë dhe më pak të rinjtë, pasi është shumë e lehtë për të punuar dhe nuk kërkon asnjë lloj problemi.

I vetmi ndryshim që mund të gjejmë në lidhje me plastelinën është se kjo argjilë mund të kombinojë ngjyrat. Nëse përzierni dy ngjyra, do të merrni një efekt shumë origjinal mermeri dhe nëse vazhdoni akoma kohën e përzierjes, atëherë do të merrni një kombinim homogjen.

Artikulli i lidhur:
3 IDE P TOR T C KRIJUAR PANDANTA T CL BELGUT

Materiale për prodhimin e argjilës polimer

 • 1 tenxhere me teflon.
 • 1 filxhan ngjitës i bardhë shkollor (blej këtu).
 • 1 filxhan niseshte misri.
 • 2 lugë vajguri.
 • 1 lugë gjelle limon.
 • Tempera pluhur me ngjyra të ndryshme. (blej këtu)

Si të bëni argjilën polimer të bërë në shtëpi

Ne do të përziejmë të gjithë përbërësit në një tenxhere me Teflon vihet të nxehet në nxehtësi të ulët. Nëse duam që brumi të ketë ngjyrë, në përbërës do të vendosim tempera pluhur të ngjyrës së dëshiruar, përndryshe, brumi do të jetë i bardhë.

Pasi të kemi përbërësit në tenxheren Teflon, do të përzihemi për dhjetë minuta në nxehtësi të ulët derisa të mbetet një brumë. Pastaj, hiqeni nga zjarri dhe lëreni të ftohet. Pastaj gatuajeni derisa të jetë një strukturë e këndshme dhe e menaxhueshme. Më në fund, për ta ruajtur duhet ta mbani në një kavanoz hermetik.

Në foton më sipër mund të shihni copa të bëra me argjila polimer që ju mund ta bëni vetë.

Si përdoret argjila polimer?

Balta polimer e bërë në shtëpi

Tani që e dimë që është një pastë e formueshme, duhet të plotësojmë informacionin duke specifikuar se si përdoret ose trajtohet kjo argjilë. Para së gjithash, ne duhet ta formësojmë atë. Për ta bërë këtë, do të mendoni për një figurë dhe do të formohesh me duar. Me nxehtësinë e këtyre, do të jetë më e lehtë dhe më e lehtë për të trajtuar baltën. Pasi të keni krijuar figurën, duhet ta çoni në furrë. Po, do ta lini në furrën konvencionale për disa minuta. Në çdo enë balte, ato do të tregojnë kohën kur duhet ta lini, por si rregull i përgjithshëm është gjithmonë rreth 15 minuta, afërsisht. Kur ta heqim nga furra, lëreni të ftohet dhe nga këtu, mund ta prisni ose të pikturoni figurën që keni bërë. Aq e thjeshtë!

Ku të blini argjilën polimer?

Vendet e para ku duhet të shkojmë të jetë në gjendje të blejë balta polimer, janë dyqane shkrimi dhe dyqane artizanale. Duhet thënë se, megjithëse është një produkt gjithnjë e më i njohur, nuk do të ketë një në të gjitha këto vende. Ndonjëherë mund të jetë paksa e komplikuar për ne, por ne gjithmonë do të kemi internet. Ka disa faqe, gjithashtu të zanateve, ku mund t'i gjeni. Thjesht duhet të kërkoni ato që nuk kanë shumë kosto transporti sepse nuk duam që çmimi përfundimtar të rritet më shumë sesa është e nevojshme.

Artikulli i lidhur:
Si të bëni vathë balte në ton të bardhë dhe të artë hap pas hapi

Markat më të njohura të argjilës polimer

Artizanat prej balte polimer

Siç e përmendëm në fillim, ky material quhet edhe Fimo. Megjithëse duhet të mbahet mend se Fimo është emri i një marke specifike argjile dhe nuk është emri gjenerik. Epo, duke filluar nga kjo bazë, ju e dini që nën këtë emër mund të gjeni argjilë në Spanjë. Brenda tij do të keni dy lloje:

 • Fimo klasike: Moldshtë pak më e vështirë për t’u formuar, por edhe më e qëndrueshme.
 • fimo e butë: Tani është gati për t'u përdorur. Por sigurisht, është pak më delikate dhe mund të prishet lehtësisht.

Nga ana tjetër, ju do të gjeni edhe markën Skulpey dhe Kato. Kështu që, nuk do të keni më justifikime për të qenë në gjendje të punoni me ta.

Shtë e këshillueshme që të filloni me figura të vogla dhe të thjeshta, por me siguri, së shpejti do të lëshoni imagjinatën tuaj dhe do të shihni se si shfaqet damari artistik në pak sekonda. A do të futemi në punë?

Mjeshtëri me argjilë polimer

Shumë njerëz mendojnë se me argjila polimer Mund të bësh vetëm figura, dhe megjithëse është ajo që gjen më shumë, ky lloj argjile ofron shumë më tepër mundësi.

Nëse dëshironi të bëni figura dhe po filloni, mund të jetë më e lehtë për ju të filloni me të kukulla te lehta dhe me pak detaje. Në internet do të gjeni shumë "hap pas hapi" në fotografi në të cilën ata ju mësojnë të modeloni secilën pjesë të figurës.

Kukull prej argjile polimer

Disa nga figurat që bëhen zakonisht janë të thjeshta dhe shumë në modë, ato janë ushqime të stilit kawaii. Veryshtë shumë e zakonshme të shtoni një zinxhir çelësash, t'i vendosni si vathë, gjerdan ose zbukurim për një laps ose stilolaps.

Zinxhir çelësash prej argjile polimer

edhe ju mund të krijoni lule dhe bimë pPër të dekoruar. Rezultati është shumë i mirë. Ndihmoni veten me hapëse dhe mjete që do t'ju lejojnë të krijoni përfundime më të mira. Një detaj, mund të përdorni edhe prerës të ëmbëlsirave, pasi fondantja ose biskotat janë të njëjta me ato që përdoren me argjilën.

Do të shihni se me pak praktikë mund të bëni edhe lule mjaft realiste.

Lule prej argjile polimer

Trëndafili i argjilës polimer

Siç e kam përmendur tashmë, ju nuk duhet të bëni vetëm shifra, dekorimi i anijess është një alternativë e mirë. Ju keni mijëra ide që do t'ju frymëzojnë të dekoroni dhe ricikloni ato kavanoza qelqi që përdorni çdo ditë. Gjithashtu, nëse përdorni argjilë polimerike për pjekje, nuk do ta keni problem ta fusni të gjithë copën në furrë, gota do të mbahet në mënyrë perfekte. Bëni kujdes, mos përdorni kanaçe plastike në këtë rast puna juaj do të përfundojë shumë keq.

Tenxhere e zbukuruar me argjilë polimer

Përveç gjithë kësaj, ekziston një teknikë dekorimi gjithnjë e më e njohur në botën e argjilës polimer të quajtur "millefiori" ose në spanjisht "mijë lule". Përbëhet në bashkimi i pjesëve të argjilës polimer së bashku për të bërë një tub e cila pritet në feta dhe tregon vizatimin që keni krijuar, qoftë abstrakt ose me një imazh specifik. Në fillim, lulet u krijuan, por ajo evoluoi dhe tani mund të gjeni gjithçka.

Unë shpresoj që ju të gjeni të dobishme dhe deri herën tjetër DIY.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ushqim dijo

  Artikull shumë i mirë, faleminderit që e ndanë, nuk e dinit atë mënyrë për të bërë vetë baltën e polimerit, tani është koha ta vini në praktikë.
  të fala

 2.   Samantha dijo

  Përshëndetje, më falni një pyetje çfarë është tempera pluhur? Unë jetoj në Meksikë dhe nuk jam i sigurt nëse ju kuptova saktë, nëse kur thoni tempera keni fjalën për bojë pluhuri dhe nëse është, a do të ishte perime apo si?

 3.   françeska dijo

  Përshëndetje, doja të dija nëse mund ta zëvendësoni vajin mineral me vajin e zakonshëm ose një vaj tjetër?

 4.   Julie dijo

  Përshëndetje, dy pyetje
  1. Cila është temperatura e pluhurit? A mund të jenë anilina? Që unë përdor për porcelan të ftohtë dhe është pothuajse i njëjti përbërës
  2. A është furra e detyrueshme dhe / ose funksionon mikrovala?

  Faleminderit

 5.   Bianca scheiber dijo

  Mos thoni që kjo është argjilë polimer, ju po bëni një pastë shtëpiake, makarona të ftohta ose porcelani francez, mos i bëni njerëzit të bien në gabim, balta polimer është e pamundur të bëhet në një kuzhinë sepse përfshin procese komplekse kimike në përgatitjen e saj

 6.   Bianca scheiber dijo

  Ju lutemi korrigjoni postimin tuaj, kjo nuk është argjilë polimer, kjo është një lloj porcelani i bërë në shtëpi. Argjila polimer kërkon procese komplekse kimike, siç nënkupton vetë emri i saj, është një polimer ose plastikë PVC që kërkon një laborator të plotë dhe të pajisur për ta kryer atë. Mos i ngatërroni njerëzit, unë jam një modelues i argjilës polimer dhe kjo është gjithçka përveç materialit me të cilin punoj.

 7.   Ann dijo

  Mos i ngatërroni njerëzit !!!
  Ajo që thoni NUK është balta polimer.
  Polimeri është një pastë e bazuar në PVC, një polimer plastik i përbërë nga disa molekula (monomere) të klorurit të vinilit. Procesi i polimerizimit të klorurit vinil është shumë toksik dhe zhvillohet në fabrika në reaktorë të mbyllur hermetikisht.
  E SAKT !!!

 8.   Daniel dijo

  Përshëndetje, mirëmëngjesi, furra është e detyrueshme për këtë lloj artizanale? ,, Faleminderit shumë paraprakisht !!!

 9.   Viviana dijo

  Pajtohem, kjo nuk është argjilë polimer, është porcelani i ftohtë në shtëpi. Pavarësisht se sa është shëruar në furrë, lëreni të thahet, nëse pjesa është zhytur në ujë, ajo përfundon duke u tretur, gjë që nuk ndodh me argjilën e vërtetë polimer, e cila mund të jetë në ujë pa problem, pasi mbetet si një Objekti PVC
  Isshtë mirë për disa zanate dhe është e lirë të punosh me fëmijë. Por nuk është e qëndrueshme në kohë

 10.   Bellanira Melendez dijo

  Faleminderit shumë, përdorimi i këtij produkti më ka sqaruar shumë. Në vendin tim ende nuk e kemi këtë produkt, faleminderit që jetoj në Panama, e vërteta është që nuk e di nëse e shesin, kam punuar me porcelan të ftohtë. Faleminderit

 11.   Patricia dijo

  Përshëndetje! E lexova me kujdes postimin tuaj, ju nuk e bëtë të qartë se në çfarë shkalle është pjekur. Faleminderit Përshëndetje nga Argjentina