Si të krijoni një kalendar për fëmijë - Artizanat hap pas hapi

Në këtë punë praktike Unë ju mësoj të krijoni një kalendari i fëmijëve, e përkryer për të vegjlit për të mësuar në një mënyrë argëtuese dhe krijuese ditët, javët dhe muajt e vitit. Greatshtë shumë mirë të bësh në një klasëcasa për dhomën e fëmijëve.

materiale

Për të bërë kalendari i fëmijëve do t'ju duhen materialet e mëposhtme:

 • Eva gome
 • Ndjehet
 • Stilolapsa të ndjerë
 • Shifrat e ndjera
 • Makinë shpimi rrethore
 • Grusht katror
 • Ngjitës i bardhë
 • gërshërë

Hap pas hapi

Së pari, shkruani seksionet e kalendarit në gome: "Sot eshte…"; "Muaj"; "Dita". Pastaj prerë kontur me gërshërë prerëse krijuese. Ju mund të ngjitni disa copa gome eva për të dhënë volumen. Pas ngjitjes së tyre, me stilolapsa pikturojeni skicën dhe përziejeni atë duke e fërkuar butësisht me një copë gome eva. Ngjitini ato në gomën me shkumë peshqiri.

Me grusht vrimë katrore shëno 31 katrorë gome eva për ditët e muajit. Shkruani numrin për çdo ditë në sheshe dhe ngjitini ato në një drejtkëndësh të ndjerë.

Pastaj krijoni hapësira të ndryshme me rectangles e ndjerë. Njëra do të jetë për ditët e muajit, një tjetër për ditët e javës dhe një tjetër për muajt.

Tani stërvitje qarqet e gomës eva me grusht për ditët e javës dhe për muajt e vitit. Shkruani çdo ditë dhe muaj brenda dhe ngjitini ato në drejtkëndëshin e tyre të ndjerë përkatës.

Në këtë pikë, shpuar me të njëjtën stërvitje gome eva e një ngjyre tjetër, por kësaj here do ju duhet vetëm ajo kontur në vend të rrethit. Kjo do të veprojë si një kornizë për të shënuar ditë dhe MASH ku jemi. Dekorojeni duke e goditur figurat e ndjera. Pastaj mund të bëni të njëjtën gjë me vrimën e vrimës katrore për të shënuar se çfarë dite është.

Dhe ju do të keni përfunduar tuajin kalendari i fëmijëve. Mos harroni se keni shumë mundësi zbukurimi me të silueta të ndryshme Siç mund ta shihni, unë e kam bërë atë me një temë karamele, por do të dukej shumë mirë me silueta kafshësh, lule, kushte moti ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.