Si të bëni karfica me ndjesi

Imazhi| _Alicja_ nëpërmjet Pixabay

Nëse keni dëshirë të bëni një zanat të ri, materialet e të cilit janë të lehta për t'u gjetur, të lira dhe të japin një rezultat fantastik, ju rekomandoj ta konsideroni ndjesinë si element bazë. Është një material shumë i gjithanshëm për të bërë vepra artizanale pasi ka një teksturë të ngurtë që e bën shumë të lehtë për t'u trajtuar, veçanërisht kur prisni shaminë ose qepni atë. Sidomos nëse e krahasojmë me pëlhurën.

Një nga zanatet që ju këshilloj të bëni duke përdorur shaminë janë disa karfica të bukura me të cilat mund të dekorojmë rrobat apo aksesorët tanë. Një karficë shami do t'i japë një prekje unike dhe origjinale veshjeve tuaja! Mos hezitoni dhe nëse dëshironi të provoni të bëni një zanat ndryshe, qëndroni sepse në këtë postim do ta zbulojmë si të bëni karfica me ndjesi. Le të shkojmë atje!

Materiale për të mësuar se si të bëni karfica me ndjesi

Siç thamë, ndjesia është një material i madh për vepra artizanale. Jo vetëm për shkak të teksturës së tij mirënjohëse për këtë lloj pune, por edhe sepse mund të gjendet në lloje të ndryshme ngjyrash, kështu që do të keni mundësinë të zgjidhni atë që dëshironi për të krijuar të gjitha llojet e figurave.

Pra, materiali bazë për këtë zanat do të ndihet me ngjyra të ndryshme. Gjithashtu disa gërshërë, markera, kunja, vatë, gjilpërë dhe fije.

Hapat për të mësuar se si të bëni karfica me ndjesi

Mjeshtëri të ndjerë

Imazhi| Stefan Schweihofer nëpërmjet Pixabay

 • Kur mësoni se si të bëni karfica me ndjesi, gjëja e parë që duhet të bëni është zgjidhni modelin e karficës që do të bëni: njeriu, shtazore, floreale, abstrakte etj. Ju mund të gjeni shabllone për karficat me një kërkim të shpejtë në internet, megjithëse nëse keni kohë të mjaftueshme, mund të dëshironi të vizatoni dizajnin tuaj nëse keni një ide shumë specifike në mendje.
 • Më pas, zgjidhni fletët e ndjesisë që do të përdorni për të bërë karfifin. Nëse kombinoni ngjyrat e ndryshme me njëra-tjetrën do të merrni një model unik dhe të personalizuar.
 • Më pas, merrni një fletë ndjesie dhe me një shënues krijoni shabllonin tuaj. Për fletët me tone të lehta përdorni një shënues të errët dhe për fletët me tone të errëta përdorni një shënues të bardhë ku linjat mund të shihen mirë.
 • Për të bërë karfica me ndjesi mund të përdorni një formë të thjeshtë (dmth të sheshtë) ose të mbushur. Nëse zgjidhni këtë lloj të fundit, do t'ju duhet të vizatoni shabllonet në shabllon në dublikatë në mënyrë që të qepni të dy pjesët së bashku dhe t'i mbushni me vatë.
 • Pasi të keni mbaruar vizatimin e të gjitha pjesëve të figurës, kapni një palë gërshërë dhe prisni të gjitha pjesët.
 • Për t'i bashkuar ato mund të përdorni ngjitës ose t'i qepni me një gjilpërë dhe fije. Metoda varet nga mënyra se si preferoni të shihni rezultatin përfundimtar. Nëse karfica ka shumë detaje, është më mirë të përdorni ngjitës pasi mund të jetë shumë e vështirë për t'u qepur.
 • Lërini pjesët të thahen dhe kur ato të jenë ngjitur mirë do të jetë koha për të shtuar karficin në karficë. Nuk ka rëndësi nëse është një model i sheshtë si mbushës sepse me karfifin do të mund ta lidhni me rrobat tuaja apo tek aksesorët tuaj. Për ta bërë këtë hap, mund ta qepni ose ta ngjitni me ngjitës.
 • Dhe gati! Në disa hapa do të keni mësuar se si të bëni karfica me ndjesi me duart tuaja. Nese jeni fillestare ju keshilloj te zgjidhni nje model te thjeshte ndersa nese keni pak eksperience me keto punime mos hezitoni dhe zgjidhni nje model me te komplikuar. Do të shijoni çdo detaj të procedurës!

Si të bëni karfica të lehta me ndjesi në formën e një mollëkuqeje

karficë me dizajn mollëkuqe

Imazhi| gauravguptagkp nëpërmjet Pixabay

Nëse jeni pak i ri në prodhimin e karficave me shami, modeli i një mollëkuqeje do të jetë një nga më të thjeshtat me të cilin mund të filloni të praktikoni. Më pas, le të shohim se si të bëjmë karfica të ndjera në formë të mollëkuqes në nivel të lehtë.

Çfarë materialesh do t'ju nevojiten për të bërë një karficë të ndjerë të një mollëkuqe?

 • Dy fletë shami kuq e zi
 • gërshërë
 • Një shënues i zi
 • një shënues të bardhë
 • Ngjitës
 • Një i palejueshëm

Hapat për të mësuar se si të bëni karfica me ndjesi në formën e një mollëkuqeje

 • Mendoni për modelin e shabllonit tuaj të mollëkuqit dhe pasi të jeni të sigurt, merrni fletën e zezë të ndjesisë dhe me ndihmën e një shënuesi të bardhë vizatoni siluetën e trupit të saj. Si sugjerim mund të zgjidhni atë në imazhin e fotos, megjithëse me një kërkim të shpejtë në internet do të gjeni shumë ide.
 • Më pas, me ndihmën e gërshërëve, prisni trupin e vogël të mollëkuqes dhe kokën e saj. Pasi të keni përfunduar këtë detyrë, lërini këto pjesë mënjanë dhe ruajini për më vonë.
 • Më pas, merrni përsëri shënuesin e bardhë dhe vizatoni në fletën e zezë pikat polka të mollëkuqes që do t'i zbukurojë krahët. Përdorni gërshërët për të prerë edhe njollat.
 • Hapi tjetër do të jetë krijimi i krahëve të mollëkuqes. Për ta bërë këtë, do t'ju duhet të merrni fletën e kuqe të ndjerë dhe trupin e insektit. Matni madhësinë e krahëve në lidhje me trupin dhe vizatoni ato në shaminë e kuqe duke përdorur një shënues të zi.
 • Më pas, përdorni përsëri gërshërët për të prerë krahët.
 • Kur të keni gati pjesët e ndryshme që përbëjnë mollëkuqin, është koha t'i montoni duke përdorur pak ngjitës.
 • Ngjitni krahët e kuq në trupin e zi dhe vendosni me kujdes pikat e mollëkuqit sipër tyre.
 • Lëreni karfifin e ndjerë të thahet për një kohë. Më vonë, kontrolloni që pjesët të jenë ngjitur mirë me njëra-tjetrën.
 • Në fund, shtoni kunjin e sigurisë në pjesën e pasme të mollëkuqes me pak ngjitës dhe lëreni të thahet në ajër për disa minuta.
 • Prisni edhe një kohë që i gjithë grupi të thahet me kujdes. Dhe mollëkuqja juaj e çmuar do të kishte përfunduar!

Siç mund ta shihni, është një propozim shumë i lehtë dhe argëtues me të cilin do të kënaqeni shumë duke e bërë. Do të duket e mrekullueshme në veshjet apo aksesorët tuaj për t'i dhënë një ajër origjinal, unik dhe ndryshe veshjeve tuaja. Është gjithashtu një detaj shumë i lezetshëm për t'i dhënë dhe surprizuar dikë të veçantë. Nuk mendoni?


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.