Si të bëni lule nga letra krepë

Po afrohet Dita e Shën Valentinit, kohë kur të gjithë jemi më romantikë, të etur për t'u takuar me miqtë, familjen dhe partnerin.

Nuk ka asgjë më të bukur sesa të japim diçka të bërë nga vetja, për atë arsye sot po ju sjell një tutorial për të bërë lule të bukura letre krep që përdoren për të dhënë dhe zbukuruar.

Ato janë mjaft të lira dhe të lehta për tu bërë, prandaj le të shohim hap pas hapi:

Materialet për të bërë lule letre:

 • Letër krep në ngjyrën e dëshiruar, unë kam zgjedhur trëndafilin, pasi na çon në atë romantike, ideale për Shën Valentin. Nëse nuk keni letër krepë, këtu mund ta blini në ngjyrën që ju pëlqen më shumë.
 • Shirita me ngjyra të kombinueshme.
 • Butonat, gërshërët dhe ngjitësi mundësisht në silikoni.
 • Teli fleksibël.

materiale lulesh

Udhëzues për të bërë lule letre

Hapi 1:

Gjëja e parë që bëjmë është prerë në katrorë, disa shtresa të letrës.

Sa më shumë shtresa të kemi, aq më e armatosur do të jetë lulja jonë. hapi i luleve 1

Hapi 2:

Në njërin skaj të sheshit, ne fillojmë të paloset si zig zag, duke mbajtur të gjitha shtresat së bashku. hapi i luleve 2

Hapi 3:

Duhet të jetë siç e shohim në imazhin më poshtë. hapi i luleve 3

Hapi 4:

Ne e mbulojmë telin me shirit të gjelbër, duke përdorur ngjitësin në mënyrë që të mos na çarmatosë.

Madhësia e telit varet nga madhësia e lules tonë, ajo duhet të jetë proporcionale. hapi i luleve 4

Hapi 5:

Tani, ne vendosim tela në të gjysma e letrës, duke shtypur shumë fort, siç e shohim në imazhin më poshtë. hapi i luleve 5

Hapi 6:

Ne fillojmë të hapim petalet, për këtë mjafton me ndahen me shumë kujdes secila shtresë letre, duke u përpjekur të marrë një formë të rrumbullakët. hapi i luleve 6

Duhet të dukemi si imazhi më poshtë:

hapi i luleve 6

Hapi 7:

Ne filluam pjesën më qesharake, që është të përdorim imagjinatën, të zbukurojmë.

Në këtë rast kam përdorur butona për ta bërë qendrën e lules më të pastër. hapi i luleve 7

Pastaj gjithashtu, ata mund të dekorojnë me shirita dhe butona. hapi i luleve 7

Kështu do të dukej:

lule e shpejtë 2

Me këto lule, ata mund të bëjnë korsa, zbukuroni tavolina dhe jepni dhurata.

lule letre

Artikulli i lidhur:
3 IDE për të bërë lule për Mjeshtëri

Ju gjithashtu mund të krijoni lloje të ndryshme të lule letre me të njëjtin proces duke ndryshuar thjesht prerjen e skajeve të fizarmonikës së letrës. Në imazhin vijues unë ju tregoj tre prerje të ndryshme që do t'i japin një fund të ndryshëm luleve tuaja.

Lule letre krep

Prisni skajet në një majë në mënyrë që skajet e theksuara të dalin, nëse bëni prerje të vogla të imëta do të merrni një karafil, dhe nëse i lini të lakuar lulja juaj do të duket më shumë si një trëndafil.

lule letre

Mos harroni se sa më të mëdha sheshet, aq më të mëdha janë lule letre krep, dhe sa më shumë katrorë të përdorni, aq më i trashë do të jetë. Kjo gjithashtu duhet të merret parasysh gjatë hartimit të tyre.

Shpresoj të kënaqeni dhe të gjejmë më shumë ide në tjetrën.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   miry2017 dijo

  Me pelqeu shume kjo ide, faleminderit

 2.   konçitë dijo

  pershendetje faleminderit shume, eshte shume e lehte dhe praktike

 3.   Francis dijo

  Shumë e lehtë dhe e bukur, faleminderit.