Si të bëni një tufë lulesh të rreme

Buqetë me trëndafila të rremë

Imazhi| designmeliora nëpërmjet Pixabay

Lulet janë një nga zanatet më të njohura: qendra, kurora lulesh, kurora, aksesorë veshjesh, karfica me ngjyra etj. Ky motiv dekorativ ka shumë cilësi pasi i shtojnë ngjyrë, harmoni dhe aromë shtëpisë tonë apo veshjes sonë në varësi të llojit të materialeve që dëshironi të përdorni dhe qëllimit që dëshironi t'u jepni luleve.

Nëse ju pëlqejnë lulet dhe dëshironi të bëni një zanat me këtë temë, qëndroni dhe lexoni këtë postim sepse këtë herë do të mësoni si të bëni një buqetë me lule të rreme. Është një dhuratë fantastike që mund t'ia bëni dikujt special për ditën e nënës, ditën e të dashuruarve, ditëlindjen apo ndonjë datë tjetër të veçantë. Kur ta dinë që e keni bërë me duart tuaja, me siguri do të jetë një kujtim që nuk do ta harrojnë dot.

Dhe pa vonesë, le të shohim se si të bëjmë një tufë lulesh të rreme. Kini parasysh që filluam!

Si të bëni një tufë lulesh të rreme

buqetë me lule false

Imazhi| Kanali Yumiku në Youtube

Materialet për të bërë zanatin

Nëse jeni të ngazëllyer për idenë për të mësuar se si të bëni një buqetë me lule false, sepse lulet janë një nga motivet tuaja të preferuara dekorative, atëherë do të dëshironit të dini gjithashtu se materialet që do t'ju nevojiten për të krijuar këtë zanat të bukur nuk janë të shtrenjta. Përkundrazi, ato janë mjaft të lira, kështu që nuk do t'ju duhet të shpenzoni shumë para për t'i marrë ato. Në fakt, ka të ngjarë që një pjesë të mirë të tyre t'i keni ruajtur në shtëpi nga zanate të tjera të mëparshme. Ne do të shqyrtojmë se çfarë materialesh do t'ju duhet të mblidhni për të mësuar se si të bëni një buqetë lulesh të rreme.

Për të bërë lule:

Tre katrorë 7,5 centimetra letre të kuqe

 • Një laps
 • gërshërë
 • Ngjitës
 • Një shkop druri

Për të bërë konin e buqetës:

 • Një rreth kartoni me diametër 15 centimetra
 • Letër e kuqe për të mbuluar të njëjtën ngjyrë të zgjedhur për lulet
 • Letër kraft 35 x 35 centimetra
 • gërshërë
 • Një shënues për të dekoruar konin me një mesazh
 • Ngjitës
 • Një hark dekorativ

Hapat për të mësuar se si të bëni një tufë lulesh të rreme

Ka ardhur koha! Hapi i parë për të bërë këtë zanat është kompozimi i luleve që do të jenë pjesë e buqetës. Dizajni i zgjedhur është ai i disa trëndafilave të kuq të bukur.

 • Gërmoni tre katrorë 7,5 centimetra në një letër të kuqe me laps dhe më pas i prisni me gërshërë.
 • Më pas i palosni tri herë në qoshe derisa të fitoni një trekëndësh të vogël.
 • Më pas, me laps, shënoni një gjysmërreth në mes të trekëndëshit dhe prisni atë në mënyrë që kur të shpalosni letrën, të mbetet forma e një luleje.
 • Më pas merrni një palë gërshërë dhe prisni përkatësisht një, dy dhe tre petale nga secila lule. Lërini mënjanë petalet dhe ruajini për hapin tjetër.
 • Merrni ngjitësin dhe palosni me kujdes petalet mbi vete për të formuar një lloj koni.
 • Më pas merrni lulet dhe ngjitini ato gjithashtu duke formuar kone.
 • Tani me një shkop druri do të formojmë lulet. Për ta bërë këtë, valëzoni secilën nga petalet e trëndafilit nga jashtë.
 • Pasi të bëni këtë proces, në total duhet të keni 6 copa që do t'ju duhet t'i montoni për të bërë çdo trëndafil. Është koha që të ngjitni petalin më të vogël të lules tek më i madhi tjetër dhe kështu me radhë derisa të arrini formën e një luleje.
 • Përsëritni të gjitha hapat e mëparshëm derisa të keni një duzinë trëndafila.
 • Hapat për të mësuar se si të bëni një kon buqetë me lule të rreme
 • Vizatoni një rreth me diametër 15 centimetra në një copë kartoni
 • Vini rrethin e kartonit me letër të kuqe
 • Përdorni disa letër kraft 35 x 35 centimetra për të bërë konin. Merrni shënuesin për të shkruar një mesazh të bukur kushtuar marrësit të buqetës me lule.
 • Më pas, duke përdorur pak ngjitës, duhet të vendosni rrethin e kartonit brenda konit të letrës pasi do të veprojë si një mbështetje për lulet.
 • Lidhni trëndafilat në karton me kujdes duke aplikuar ngjitës në bazë.
 • Në fund shtoni një hark në kon për t'i dhënë buqetës një prekje edhe më të bukur. Dhe gati!

Siç e shihni nuk eshte aspak e komplikuar mësoni si të bëni një buqetë me lule false, ndaj mos hezitoni dhe zbatojeni në praktikë. Do të jetë një nga zanatet me lule që do të pëlqeni ta bëni dhe ta bëni dhuratë!

Si të bëni një buqetë false me trëndafila me kërcell të gjatë

Nëse në vend të modelit të mëparshëm të luleve dëshironi të bëni një buqetë me trëndafila me kërcell të gjatë për të mbushur konin, me siguri dizajni i mëposhtëm është shumë i ngjashëm me idenë që keni në mendje. Bëhet fjalë për një buqetë me trëndafila të kuq me gomë EVA, shumë e thjeshtë për t'u bërë dhe mjaft e lirë.

Ashtu si me modelin e mëparshëm, materialet që do t'ju nevojiten për të bërë këtë zanat janë të lehta për t'u marrë dhe nuk do t'ju duhet të investoni shumë para. Më tej, ne do të shohim materialet e nevojshme. Marrë shënim!

Materiale për një buqetë me trëndafila me kërcell të gjatë

Zanatet e letrës

Imazhi| Elissa Capelle Vaughn nëpërmjet Pixabay

 • Shkumë EVA e kuqe
 • rregull
 • Pastrues tubash jeshilë
 • gërshërë
 • Ngjitës

Hapat për të ditur se si të bëni trëndafila të kuq me shkumë EVA

 • Së pari, merrni fletët e shkumës EVA të madhësisë së shkronjave dhe bëni shirita 3 centimetra të gjera dhe 21 centimetra të gjata duke përdorur një vizore.
 • Më pas, prisni me gërshërë rripin e parë të fletës së shkumës EVA dhe vazhdoni derisa të përfundoni të gjithë fletën.
 • Pasi të keni gati të gjitha shiritat e gomës EVA, gjëja tjetër është të bëni valë në njërën anë të shiritave. Nuk duhet të jenë perfekte, por secili ka një lartësi të ndryshme në mënyrë që lulja të duket e bukur më vonë.
 • Tani ju duhet të rrotulloni shiritin EVA në vetvete për të bërë petalet e trëndafilit. Që shkuma EVA të qëndrojë e ngjitur, provoni këtë truk dhe hidhni disa pika ngjitës në fillim dhe në fund për të mbyllur lulen.
 • Si hap i fundit, duke përdorur ngjitësin, vendosni një pastrues të gjelbër tubash të prerë në gjysmë brenda petaleve të luleve që t'i ngjajnë kërcellit. Et voila! Ju tashmë i keni gati trëndafilat për të mbushur konin, të cilin mund ta bëni në të njëjtën mënyrë si zanati i mëparshëm.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.