Si të bëni një flutur letre

Artizanatit Karton

Fluturat janë një nga zanatet më argëtuese për t'u bërë për shkak të ngjyrës dhe shkathtësisë së tyre. Për më tepër, pasi të përfundojnë ato mund të përdoren për të dekoruar objekte dhe dhoma, për të luajtur ose thjesht për t'i bërë dhuratë dikujt special.

Nëse jeni duke kërkuar ide për të mësuar se si të bëni një flutur nga letra ose kartoni, mos e humbisni postimin e radhës. Pra, merrni një stilolaps dhe një letër sepse… le të fillojmë!

Letër krep dhe flutur kartoni

Nëse dëshironi të mësoni se si të bëni një flutur nga letra krep dhe kartoni, më poshtë shqyrtojmë materialet që do t'ju nevojiten dhe hapat që duhet të ndiqni.

Materialet për të bërë një flutur letre

 • Karton i ngjyrës që dëshironi për trupin e fluturës.
 • Letër krep me ngjyrën që dëshironi për krahët. Idealja është të përzieni dy ngjyra.
 • Ngjitës për letër
 • Mjeshtëri Sytë
 • gërshërë
 • Shënues i zi, mundësisht i mirë.

Hapat për të bërë një flutur letre

 • Hapi i parë për të bërë një flutur nga letra krep dhe kartoni është të vizatoni trupin e kafshës sikur të ishte një tetë e zgjatur dhe më pas ta prisni me gërshërë. Ju gjithashtu do të duhet të bëni antenat. Mund t'i vizatoni veçmas dhe më vonë t'i ngjitni në trup ose t'i bëni një pjesë pranë trupit të fluturës. Siç ju pëlqen më së miri.
 • Më pas marr dy copa letre krep me ngjyra të ndryshme dhe i palos si fizarmonikë. Hapi tjetër do të jetë ngjitja e letrës së krepit në mes me trupin e vemjes. Mund të vendosni një pjesë mbi tjetrën për t'i dhënë formë krahëve. Në fund, hapini ato.
 • Më pas, shkurtoni pak krahët me gërshërë. Efekti që ne kërkojmë është që krahët e sipërm të jenë disi më të mëdhenj se ata të poshtëm, pa harruar se duhet të përpiqemi të sigurohemi që krahët e sipërm të përkojnë me ato të poshtme.
 • Atëherë do t'ju duhet të bëni fytyrën e fluturës. Ju mund të lyeni sytë dhe gojën duke përdorur një shënues ose nëse preferoni mund të vizatoni thjesht buzëqeshjen sepse për sytë do të përdorni sy artizanal të ngjitur në kokën e fluturës.
 • Dhe gati! Në pak minuta keni arritur të krijoni një flutur të bukur shumëngjyrëshe për t'ia dhuruar kujtdo që dëshironi ose për të dekoruar një objekt apo dhomë në shtëpi.

Flutura qesharake të bëra me karton dhe karton

Ky është një shembull tjetër i fluturave prej letre që mund të bëni nëse keni dëshirë ta vini në praktikë këtë zanat. Ne shqyrtojmë materialet dhe udhëzimet që ju nevojiten.

Materiale për fluturat me karton dhe karton

 • Një tub i madh kartoni për t'u prerë ose dy tuba të vegjël.
 • Bojë akrilike fluoreshente rozë dhe portokalli.
 • Një furçë.
 • Karton të verdhë dhe rozë.
 • Pom pom të mëdha në 4 ngjyra të ndryshme dhe gjithsej 8 (2 vjollcë, 2 rozë, 2 jeshile, 2 blu).
 • Pom-pome të vogla, në 2 ngjyra (2 të verdha dhe 2 portokalli).
 • Silikoni i nxehtë dhe arma e tij.
 • Pastrues tubash rozë dhe portokalli.
 • Gërshërë.
 • Sytë për zanat.

Hapat për të bërë flutura me karton dhe karton

 • Fillimisht do të lyejmë tubat e kartonit me ndihmën e disa furçave dhe bojës akrilike fluoreshente portokalli dhe rozë. Ne lyejmë me kujdes një ngjyrë të ndryshme. Më pas lërini të thahen dhe nëse është e nevojshme aplikoni një shtresë tjetër bojë për të vendosur mirë tonin.
 • Më pas, vendosni kartonin në karton për të bërë krahët anësore dhe për të mbajtur më mirë çorapet kur i vizatoni me dorë të lirë. Gjurmoni dy krahë për çdo tub në çdo karton me ngjyra me forma të ndryshme për t'i bërë fluturat më tërheqëse.
 • Më pas prisni krahët dhe merrni ngjitësin për t'i ngjitur në tubin e kartonit që do të jetë trupi i fluturës. Vizatoni dy antena në një karton ose tabelë posteri për të bërë antenat dhe ngjitini ato në pjesën e brendshme të tubit të kartonit në mënyrë që të dalin nga lart. Ju gjithashtu mund të prisni dy pjesë pastrues tubash për të simuluar antenat. Pavarësisht nëse janë prej kartoni ose pastrues tubash, nëse dëshironi t'i dekoroni, shtoni nja dy pompone në antena.
 • Shtoni pom pom me ngjyra në krahët e fluturës për t'i personalizuar dhe dekoruar.
 • Më në fund do t'ju duhet të bëni fytyrën e fluturës për t'i dhënë zanatit një prekje të këndshme. Ju mund të përdorni sy artizanal ose një shënues për të rikrijuar tiparet e kafshës. Si ju pëlqen më së miri!

Si të bëni një flutur letre

Një tjetër model i këndshëm për të bërë një flutur letre është ai që do të shihni më poshtë. Merrni parasysh materialet që do të duhet të merrni si dhe hapat që do të duhet të ndërmerrni.

Materiale për të mësuar se si të bëni një flutur letre

 • Disa karton me ngjyra të ndryshme
 • Një shishe ngjitëse
 • gërshërë

Hapat për të mësuar se si të bëni një flutur letre

 • Merrni gërshërët për të prerë dy rrathë kartoni prej 8 dhe 7 centimetrash. Më pas palosni secilën përgjysmë dhe filloni të bëni palosje në formë fizarmonike me trashësi rreth 0,5 centimetra.
 • Pasi të keni mbaruar me gjysmën e parë, kthejeni rrethin dhe filloni të krijoni të njëjtat palosje me gjysmën tjetër.
 • Më pas, palosni kartonin në gjysmë për të marrë formën e vesë dhe më pas hapni kartonin derisa të merrni formën e një zemre. Në këtë mënyrë, ju do të bëni krahët e sipërm të fluturës. Vazhdoni të njëjtën gjë me kartonin tjetër.
 • Hapi tjetër do të jetë bashkimi i secilës pjesë me një rrip letre 0,5 centimetra e gjerë dhe 29 centimetra e gjatë. Për ta bërë këtë, palosni shiritin e letrës mbi vete dhe vendoseni nën krahët e fluturës.
 • Tani hapni një vrimë të vogël në shiritin e letrës dhe vendoseni njërin skaj përmes asaj vrime. Më pas tërhiqni letrën për të lidhur një nyjë në mënyrë që të dy pjesët e fluturës të mbahen së bashku.
 • Më pas, merrni gërshërët dhe shkurtoni pak skajet e shiritit të letrës për të formuar ato që do të jenë antenat e fluturës.
 • Prekja e fundit do të jetë vendosja e pak zam në antena si dhe krahët e poshtëm për t'i mbajtur ato së bashku.

Çfarë menduat për këto 3 ide për të mësuar se si të bëni një flutur letre? Siç mund ta shihni, këto janë vepra artizanale shumë të thjeshta dhe argëtuese me të cilat do të kaloni shumë mirë. Cilin do të dëshironit më shumë të vini në praktikë? Na lini komentet tuaja dhe merrni pjesë.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.