Si të bëni një jastëk zemre duke ricikluar një triko leshi

Do t'ju tregoj si të bëni një jastëk zemre duke ricikluar një triko leshi. Duke përfituar nga ndryshimi i gardërobës mora këtë triko që nuk e përdorja më, prandaj kam vendosur t’i jap një përdorim tjetër, këtë jastëk me këtë formë të veçantë që me siguri nuk do të kalojë pa u vënë re. Unë ju tregoj se si hap pas hapi.

Materialet:

 • Pëlhurë kanavacë. (ose ndonjë pëlhurë për të bërë mbulesën e brendshme).
 • Mbushje ose mbushje.
 • Makinë qepëse (mund të qepet me dorë).
 • Triko leshi për riciklim.
 • Gome ose elastike.
 • Kunji i sigurisë.
 • Kunjat.
 • Pena shënuese.
 • Paper.

proceso:

 1. Ne fillojmë nga një triko leshi që duam të riciklojmë dhe ne prerë në seams për të ndarë të gjitha pjesët e saj.
 2. Ne vazhdojmë vizatimi i një forme zemre të madhësisë së dëshiruar në një letër dhe ne prerë skicën e saj.
 3. Pastaj ne e fiksojmë këtë formë në njërën nga pjesët e triko me disa kunja dhe ne shënojmë me shënues formën e saj.

 1. Ne prerë nga forma e shënuar dhe ne e rezervojmë këtë pjesë.
 2. Në pjesën tjetër të fanellës ne shënojmë vetëm gjysmën e zemrës, ne e presim dhe rezervojmë këtë pjesë.
 3. Ne përfitojmë nga ajo që ka mbetur në këtë pjesë shënoni gjysmën tjetër të zemrës, ne prerë, siç shihet në imazh.

 1. Ne paraqesim pjesën e parë që kemi prerë së bashku me të dytën në mënyrë që të dy fytyrat e shikuara të jenë ballë për ballë.
 2. Në pjesën e tretë që po na mungon ne do bëni një dele dhe futni një brez gome ose elastike për të. Dhe ne e paraqesim atë në pjesën që mungon dhe fiksojmë gjithçka me kunjat.
 3. Më në fund kemi shpenzuar një qepur gjatë gjithë rrugës dhe një zig zag më poshtë që të mos ndahet. Ne kthehemi dhe do të kemi mbulesën tonë të jastëkut

 1. Tjetra do të mbushim ambientet e brendshme, për këtë cne vendosim dy sheshe në pëlhurë dhe palosemi në gjysmë si drejtkëndësh. Me formën e zemrës së letrës, por të palosur në mes, ne e paraqesim atë në pëlhurë, shënojmë dhe prerë. Kur të hapim pëlhurën do të kemi dy pjesë me formë zemre.
 2. Ne qepim rreth konturit, duke lënë rreth dhjetë centimetra pa qepur.
 3. Ne kthehemi dhe prezantojmë vadën ose mbushje dhe pastaj i qepim këto dhjetë centimetra për të mbyllur mbushjen.

Ne vetëm kemi vendosni mbushjen në mbulesë e fanellës dhe ne do të kemi jastëkun e zemrës, gati për të dekoruar shtratin ose divanin tonë në shtëpi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.