Si të bëni një lojë me tas peshku për fëmijë

Në këtë punë praktike Unë ju mësoj të krijoni një el lojë me tas peshku. Përbëhet nga një lloj bisht peshku në të cilën ka figura ose silueta të Kafshë detare, që me ndihmën e shufrës mund të shkoni në peshkim. Pra, nëse doni të shihni se si bëhet dhe ta zbatoni në praktikë, qëndroni dhe shihni hap pas hapi.

materiale

Për të bërë lojë me tas peshku do t'ju duhet sa më poshtë materiale:

 • Rrathë polistireni
 • Karton metalik
 • Glitter eva gome
 • Shifrat e peshkut gome Eva
 • Pastrues
 • Silicone
 • Ngjitës i bardhë
 • Shirit i dyanshëm
 • gërshërë
 • Shkopinj me hell

Hap pas hapi

Për të filluar, prerë një rreth e kartonit të metalizuar me diametër të rrathë polistireni, dhe ngjiteni në të me ngjitës të bardhë. Rrathësia do të shtojë stabilitetin e rezervuarit dhe do të parandalojë që ajo të lëkundet ose të bjerë.

Pastaj prerë një rrip të shkumë vezullimi dhe ngjiteni atë rreth unazës së polisterolit. Bestshtë më mirë të përdorni një armë llak për të ngjitur të gjitha pjesët, megjithëse mund të përdorni edhe ngjitës të bardhë dhe t'i mbani pjesët me piskatore derisa të thahen.

Pastaj ngjitni disa pastrues tubash rreth skajit të sipërm për t'i dhënë një fund më të mirë. Ato me ngjyrë blu ose të bardhë janë ato që kombinohen më së miri me rezervuarin e peshkut.

Dekoroni rezervuarin e peshkut me shifrat de gome eva të cilat kanë formë si alga, gurë dhe flluska. Ngjit disa magnet në format e peshkut dhe vendosni ato brenda rezervuarit të peshkut. Mbani në mend se magnet duhet të ngjiten në njërën anë në mënyrë që të mund të magnetizohet me shufrën e peshkimit, nëse është nga mbrapa nuk do të jetë në gjendje të fiksohet. Siluetat e kafshëve detare ose objekteve nga deti mund të gjenden në artikuj shkrimi. Sidoqoftë, mund të përdorni gjithashtu stickers ose shtypni peshkun tuaj dhe ngjitini në karton.

Tani, shkoni përreth dhe ngjitni një magnet tjetër në një skaj të një pastrues tubash. Në skajin tjetër duhet të rrethoni dhe ngjisni shkop druri. Ju mund të bëni dy shufra peshkimi për të luajtur për të parë se kush kap më shumë peshq.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.