Si të bëni një lule për ta veshur si karficë zbukurimi

Si të bëni një lule për ta përdorur si karficë me ndjesi të bardhë

Imazhi| Punime shumë të lehta

Dhënia e një karfice në formë luleje është një detaj shumë i bukur për t'u dhënë të ftuarve në një darkë, ditëlindje apo ndonjë event tjetër të rëndësishëm.

Nëse dëshironi ta vini në jetë këtë zanat, më poshtë do t'ju tregojmë se si të bëni një lule për ta përdorur si karficë me pak materiale dhe hapa shumë të thjeshtë. Rezultati do t'ju pëlqejë, ndaj mos hezitoni dhe mblidhni të gjitha materialet për të realizuar këtë model. Le të fillojmë!

Si të bëni një lule për ta përdorur si karficë zbukurimi me shami dhe saten

Dëshironi të mësoni se si të bëni një lule për ta përdorur si karficë me shami dhe saten? Më poshtë shqyrtojmë materialet dhe udhëzimet për të realizuar këtë zeje.

Materiale për të mësuar se si të bëni një lule për ta përdorur si karficë zbukurimi

 • Një fletë letre bosh
 • Një laps
 • gërshërë
 • pak ndjesi të bardhë
 • Disa shënues me ngjyra
 • Gjilpërë dhe fije
 • Fjongo jeshile sateni
 • Një çakmak
 • Silikoni i nxehtë
 • Një pirg

Hapat për të mësuar se si të bëni një lule për ta përdorur si karficë zbukurimi

 • Hapi i parë që do të duhet të bëni për të bërë një lule për ta përdorur si karficë zbukurimi është të merrni fletën e bardhë të letrës dhe të bëni një palosje për të krijuar shabllonin për petalet e luleve. Për ta bërë këtë, vizatoni gjysmën e një petal në fletën e letrës me një laps dhe prerë atë me gërshërë. Më pas, hapeni dhe do të keni formën e petalit.
 • Më pas, përdorni shabllonin e petaleve të letrës për të krijuar petalet nga shamia e bardhë. Vendoseni në shami dhe me laps gjurmoni siluetën e petaleve. Bëni rreth pesë petale.
 • Pasi të keni prerë petalet nga shamia, përdorni shënuesit për t'i ngjyrosur dhe lyeni me dizajnin që ju pëlqen më shumë.
 • Më pas, përdorni gjilpërën dhe fillin për të bashkuar të gjitha petalet së bashku në majë të petaleve të luleve. Sigurohuni që ato të jenë të fiksuara mirë me fije. Kur të keni mbaruar, lidhni një nyjë të ngushtë dhe prisni fijen e tepërt me gërshërë.
 • Hapi tjetër do të jetë rikrijimi i gjetheve të luleve me një fjongo sateni të gjelbër. Për ta bërë këtë, bëni gjithashtu formën e një petali dhe përdorni një çakmak në mënyrë që skajet të mos prishen.
 • Më pas aplikoni një rruazë silikoni të nxehtë në petalin e gjelbër për ta ngjitur pas petaleve të bardha të lules. Lëreni të thahet për disa minuta.
 • Në fund shtoni kapësin në lule duke e fiksuar me silikon të nxehtë në pjesën e pasme.
Si të bëni një lule për ta veshur si karficë zbukurimi

Imazhi | Rruaza kakao

Si të bëni një lule për ta përdorur si karficë zbukurimi me shami dhe rruaza

Dëshironi të mësoni se si të bëni një lule për ta përdorur si karficë me shami dhe rruaza? Ne shqyrtojmë materialet dhe hapat që do të duhet të ndërmerrni për të realizuar këtë zanat, më poshtë.

Materiale për të mësuar se si të bëni një lule për ta përdorur si karficë me rruaza dhe shami

 • Topa me fytyra me ngjyra të ndryshme
 • Nje flete ndjesi ne ngjyren qe ju pelqen me shume
 • gërshërë
 • Një laps
 • Gjilpërë dhe fije
 • Silikoni i nxehtë
 • Një broshurë

Hapat për të mësuar se si të bëni një lule për ta përdorur si karficë zbukurimi

 • Së pari, merrni lapsin për të vizatuar një petal në fletën e ndjesisë që do të shërbejë si shabllon për të bërë pjesën tjetër të petaleve të luleve. Bëni pesë petale të barabarta në ndjesi.
 • Tani merrni gjilpërën dhe fillin dhe në bazën e petalit kaloni përmes shamisë me tre qepje. Më pas, pa prerë fillin, qepni pjesën tjetër të petaleve së bashku.
 • Më pas tërhiqni fillin për të arritur një efekt të mbledhur në petalet. Në fund do të qepni petalin e parë tek e fundit.
 • Më pas, për të zbukuruar qendrën e lules do t'ju duhet të qepni topat me ngjyrë me fije dhe gjilpërë.
 • Në fund, përdorni pak ngjitës të nxehtë për të ngjitur një karficë zbukurimi në lulen e ndjerë. Lëreni të thahet për disa minuta dhe do të keni një model tjetër për të mësuar se si të bëni një lule për ta përdorur si karficë zbukurimi.

Si të bëni një lule për ta përdorur si karficë me fimo

Dëshironi të mësoni se si të bëni një lule për ta përdorur si karficë me Fimo? Le të shohim se çfarë materialesh do t'ju nevojiten dhe hapat që do të duhet të ndërmerrni.

Materiale për të mësuar se si të bëni një lule për ta përdorur si karficë me fimo

 • Dy shirita fimo të verdhë dhe kafe
 • Nje thike
 • Një shënues i hollë me majë
 • Një broshurë

Hapat për të mësuar se si të bëni një lule për ta përdorur si karficë me Fimo

 • Fillimisht merrni shkopin e verdhë fimo dhe me ndihmën e një thike ndajeni në 8 pjesë të barabarta. Më pas, prisni pak nga pak secilën pjesë. Me to do të bëni petalet e një luledielli. Mundohuni që petalet t'i bëni të njëjta në trashësi.
 • Më pas, bëni topa të vegjël me secilën pjesë dhe rrafshoni në një formë pika ose petale.
 • Kur të keni përfunduar të gjitha petalet, është koha për të bërë një bazë me një top të verdhë fimo. Mund ta krijoni në madhësinë nga e cila dëshironi të bëni karficë zbukurimi. Mbi këtë bazë ju do të ngjitni gradualisht të gjitha petalet e lulediellit. Kur të jenë të gjitha bashkë, formësoni majat me një kthesë të vogël për të marrë një prekje më zbukuruese dhe të bukur, në mënyrë që rezultati të mos duket aq i ngurtë.
 • Më pas, merrni shënuesin me majë të imët për të rikrijuar nervin qendror që kalon nëpër to nga qendra në majën e petaleve.
 • Më vonë është koha për të krijuar pjesën qendrore të lulediellit që përmban farat. Merrni pak brumë fimo kafe dhe bëni një top. Më pas shtypeni dhe vendoseni në pjesën qendrore të lules. Përsëri, me ndihmën e shënuesit, bëni një rrjet të vogël në fimo kafe që simulon pamjen e farave të lulediellit.
 • Në fund, mbetet vetëm të vendosim karficë në pjesën e pasme të lules. Mund ta rregulloni me një top fimo në karficë. Dhe gati! Tani e keni përfunduar karfifin tuaj në formë luleje.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.