Si të bëni një pom pom letre

Si të bëni një pom pom letre

Imazhi | Pixabay

Sepse ato janë të lehta për t'u krijuar dhe shumë ngjyra, pom pom letre Janë një nga punimet më të bukura dekorative për të dekoruar çdo lloj feste (ditëlindje, baby shower, dasma etj.) apo edhe dhomën e fëmijëve. Pom-pomet prej letre shtojnë një prekje delikate ngjyrash në dhomën në të cilën janë vendosur, por ato mund të përdoren edhe për një qëllim tjetër, për shembull si pjesë e një zanati tjetër që ne planifikojmë të ndërtojmë.

Është një zanat për të cilin nuk do të keni nevojë të investoni shumë para, pasi materialet që do t'ju duhet të blini janë mjaft të lira dhe nëse jeni adhurues i artizanatit, ka të ngjarë që tashmë të keni shumë prej tyre në shtëpi. Përveç kësaj, niveli i vështirësisë për të bërë këto pom pom letre nuk është shumë i vështirë, kështu që ju mund të krijoni shumë pom pom letre në një moment për t'u dhënë atyre dobinë që dëshironi. Dëshironi të mësoni se si të bëni një pom pom letre? Vazhdoni të lexoni!

Si të zgjidhni madhësinë dhe ngjyrën e letrës pom pom

Bëni një pom pom letre

Zgjidhni madhësinë dhe ngjyrën

Kur bëni pom pom letre, gjëja e parë që duhet të mendoni është për çfarë qëllimi do ta përdorni. Për një festë apo për të dekoruar dhomën e fëmijëve? Në rast se është për një festë ditëlindjeje, një dasme apo një baby shower, është mirë të bëni një tufë pom pom letre që kanë madhësi dhe ngjyra të ndryshme. Kontrasti i të gjithëve është vërtet i bukur!

Nga ana tjetër, nëse ideja juaj është të bëni pompome letre për të dekoruar dhomën e bebes apo të fëmijëve, gjëja më e përshtatshme është që ju ta zgjidhni ngjyrën sipas pjesës tjetër të toneve të dhomës ose sipas shijes së vogëlushit. ato. Ndoshta disa duan shumë pom pom me ngjyra të gjalla dhe të tjerë preferojnë tone neutrale. Ju madje mund të dëshironi të dini se si të bëni një pom pom letre për të dekoruar dhomën tuaj.

Materialet për të bërë letrën pom pom

Bëni një pom pom letre

Siç thamë, materialet që do t'ju nevojiten për të mësuar se si të bëni një pompon letre janë shumë të lehta për t'u marrë dhe ka të ngjarë që disa prej tyre t'i keni pasur tashmë në shtëpi nga zanatet e mëparshme. Marrë shënim!

 • Letër mëndafshi
 • gërshërë
 • Varg ose tel i imët
 • Shirit me dy anë (nëse dëshironi të përdorni pom poms letre për t'u ngjitur drejtpërdrejt në një sipërfaqe në vend që të varni në një fije).

Si të bëni një pom pom letre

Pom pompe letre

Tani vjen pjesa më e mirë! Koha për të bërë pom poms letre. Le të shohim hap pas hapi si të bëni një pom pom letre.

 1. Në varësi të madhësisë së së cilës duam të bëjmë pompon, do të duhet të përshtatim fletët e letrës. Në rastin e dëshirës së një pomponi të madhe do të duhet të përdorim të gjitha fletët e letrës dhe në rast se dëshironi një pompon të vogël do të duhet të prisni fletët e madhësisë së dëshiruar.
 2. Më pas merrni fletët një ngjyrë dhe palosni mu në mes. Për ta bërë këtë, ne përputhim qoshet dhe shënojmë palosjen.
 3. Pastaj është koha për të bërë një tifoz. Çdo fletë duhet të jetë afërsisht 5 centimetra e gjerë. Mbani në mend se sa më të holla të jenë, aq më e shtrenjtë do të jetë krijimi i letrës pom pom. Dhe nuk ka rëndësi nëse fleta përfundimtare është më e hollë sepse nuk do të jetë e dukshme në rezultatin përfundimtar.
 4. Tani merrni kordonin nga i cili do të varni letrën pom pom dhe prisni atë rreth 10 centimetra më të gjatë se gjatësia që ju nevojitet. Lidheni kordonin në mes të ventilatorit, jo shumë të lirshëm dhe jo shumë të ngushtë.
 5. Më pas, përdorni gërshërët për të prerë një gjysmë rrethi nga skajet e ventilatorit të letrës për t'i dhënë pom pom një formë të bukur të rrumbullakosur. Jini të durueshëm me këtë hap sepse do të duhet pak kohë në fillim për të prerë kaq shumë shtresa letre të palosur.
 6. Hapi tjetër është të hapni ventilatorin në skajet dhe të filloni të shkëputni secilën fletë duke e tërhequr drejt qendrës ku ndodhet vargu. Bëjeni me shumë kujdes! Varet nga ajo që rezultati të jetë i mirë.
 7. Dhe gati! Ju tashmë keni arritur të bëni këtë pom pom të lezetshëm letre. Bëni sa të duhen në përmasa dhe ngjyra të ndryshme për të dekoruar hapësirën që keni zgjedhur.

Nëse dëshironi që pompat e letrës të varen nga fija ose teli, lidhini së bashku dhe ngjitini në tavan. Ata do të duken të mrekullueshëm!

Nga ana tjetër, nëse ideja juaj është të mësoni se si të bëni një pompon letre si një plotësues për zanatet e tjera, ju këshillojmë t'i përdorni ato si dekorime për pemën e Krishtlindjes, për të dekoruar kuti dhuratash, për të dekoruar qeset e çajit dhe për të surprizuar të ftuar në një mëngjes të vonë ose në një snack… mundësitë janë të pafundme!

Ide për përdorimin e pom poms letre në vepra artizanale

Nëse i keni mbaruar tashmë pom-pomet tuaja të lezetshme dhe dëshironi t'i bashkoni ato me disa vepra artizanale, por ju mungon pak frymëzimi, mos u shqetësoni sepse këtu janë disa ide për të përdorur pom-pom-e letre në vepra artizanale. Me cilën do të dëshironit të filloni?

Përbindësh me një pom pom letre

Imazhi| Persia Lou

Si të përdorni pom-pom-in tuaj prej letre për t'i krijuar këto monstra të vegjël gazmorë? Ato janë të shkëlqyera për të dekoruar ditëlindjen e fëmijëve apo festën e Halloween-it. Në këtë rast, këshillohet të bëni monstra të madhësive, ngjyrave dhe fytyrave të ndryshme për t'i dhënë asaj shumëllojshmërinë më të madhe të mundshme. Unë jam i sigurt se fëmijët do ta pëlqejnë atë! Ju mund të shihni se si bëhet kjo zanat në blogun e Persia Lou.

Flamingo me pom pom letre

Flamingo me pom pom letre

Imazhi| Lovemischka

Një ide tjetër për të përdorur pom-pom-in tuaj prej letre në vepra artizanale është krijimi i tyre flamingot e bukur. Ata do të tërheqin shumë vëmendjen si pjesë qendrore në një festë me temë Havajane. Edhe pse mund t'i bëni ato që të kenë një detaj me dikë në një rast të veçantë si ditëlindje apo si dhuratë për traditën e mikut të padukshëm. Ju mund të shihni se si janë bërë ato në blogun Lovemischka.

Si të bëni lule nga letra krepë

lule letre

Nëse ju pëlqejnë punimet me lule, patjetër që do të dëshironi të përdorni pompat tuaja letre për ta bërë këtë të bukur dhe elegant. lule me letër krep. Është ideale për të dhënë, për shembull, së bashku me një libër apo ndonjë detaj tjetër. Dhe më e mira nga të gjitha, është shumë e lehtë! Ju mund të mësoni të gjitha hapat në postim Si të bëni lule nga letra krepë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.